Yüksek lisans ne işe yarar? Neden yapmalısınız?

Akademik kariyer planlaması yaparken yüksek lisans eğitimi bu yolda atılan ilk adım olarak tanımlanmaktadır. Böylece akademik alanda uzmanlık yolundaki ilerlemeleriniz için kendinize bir hedef de belirlemiş olabilirsiniz. Lisans eğitiminin ardından seçeceğiniz alanda yüksek lisans yapmak sizi spesifik bir çalışma alanına yönlendirecektir. Bu sayede gerek akademik kariyeriniz gerekse de diğer alanlardaki kariyer hedefleriniz bir üst noktaya taşınabilir. Yüksek lisans başvurusu ile eğitim hayatınızı daha ileri bir seviyeye taşımanız oldukça faydalıdır. Gelin, neden yüksek lisans yapmalısınız sorusuna yönelik açıklayıcı cevaplara daha da yakından bakalım.

Eğitim Seviyesini Bir Adım İleriye Taşımanın Önemi

Sizi çevrenizden ve rakiplerinizden bir adım ileriye taşıyacak olan yüksek lisans eğitimi ile eğitim seviyenize oldukça önemli bir katkı sağlamanız mümkündür. Günümüzde üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olanların sayısı oldukça fazladır. Bu da iş hayatında ve bilhassa iş başvurularında ön plana çıkmanızı engelleyen bir durumdur. Yeri geldiğinde sizinle birlikte aynı seviyede eğitim almış yüzlerce rakip ile mücadele etmeniz beklenir. İşte eğitim seviyenizi bir adım daha ileriye taşımak bu anlamda önem teşkil etmektedir. Bu sayede uzmanlık alanınızı daha fazla şekillendirebilir ve pek çok alanda aranılan kriterlere sahip olduğunuzu tescillemiş olursunuz. Gerek akademik kariyer düşünenler için gerekse de özel sektörde ya da bazı kamu kuruluşlarında iş imkanlarını değerlendirmek için bu durumun getirisi çok fazla olacaktır. Aynı zamanda bu durumun kişisel gelişiminize de katkısı büyüktür.

Akademik Kariyer Planlamasında Yüksek Lisans Zorunluluğu

Yüksek lisans yapmak, özellikle akademik alanda var olmak isteyenlerin kaçamayacağı bir gerçektir. Lisans hayatında akademik kariyer planlaması yapan her bir kişinin bu planlarını uygulamaları için ilk önce uzmanlaşmak istedikleri alanda master başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Bu sayede akademik kariyere yönelik ilk adım da atılmış oluyor. Yüksek lisansa başlayan kişilerin bu süreçte akademik çalışma alanlarına yön vermeleri bekleniyor. Böylece ileriki çalışma süreçlerinde uzmanlık alanına odaklanma sağlanmış oluyor.

Akademik kariyer planlamasında uzmanlık alanına sahip olmakla birlikte akademik kadro için gerekli başvuruların yapılması aşamasına geçilmektedir. Araştırma görevliliği için de genellikle yüksek lisans eğitimini sürdürmekte olan kişilere öncelik tanınmaktadır. Böylece akademik kariyerin merdivenlerini tırmanmak adına ilk unvanın da alınması sağlanır. Bundan sonraki süreç de doktora ve talep edilirse post – doktora eğitimleri ile akademik unvanların yükseltilmesi durumuna evirilmektedir.

Yüksek lisans başvurusu ile yola çıktığınız akademik eğitiminize devam ederek doçentlik, profesörlük, bölüm başkanlığı, dekanlık ve hatta rektörlük gibi unvanları da elde edebilme yolunda akademik kariyerinize katkı sağlayabilirsiniz. Elbette tüm bunlar için azimli bir çalışma ve akademiye kendinizi adamış olma gibi özellikler de gerekmektedir.

İş Başvurularında Yüksek Lisans Eğitiminin Önemi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir iş başvurusunda sizinle aynı kriterlere sahip yüzlerce kişi ile karşılaşma oranınız çok yüksektir. Aynı işe başvuran yüzlerce lisans mezunundan sizi ayıran yegane özellik yüksek lisans eğitimi olacaktır. Örneğin bir inşaat firması, lisans mezunu bir mühendis ya da mimarla çalışmak yerine “Yüksek Mühendis” ya da “Yüksek Mimar” unvanına sahip kişiler ile çalışmayı tercih edecektir. Bu da iş görüşmelerinde rakibiniz olan pek çok kişiyi geride bırakmanızı sağlayan önemli bir etkendir. Elbette sizin gibi yüksek lisans bitirmiş diğer rakiplerinizi elemek için de kendinizi iyi ifade etmeye ve alanınızda kendinizi geliştirmiş olmaya özen göstermelisiniz.

Yüksek Lisansın Kişisel Gelişime Faydaları

Uzmanlık alanını yüksek lisans ile taçlandırmayı başaran kişilerin kişisel gelişimlerine de katkıları çok fazladır. Öncelikle yüksek eğitim alırken yabancı dil seviyenizin de gelişmesi mümkündür. Bu sayede en az bir yabancı dile hakim olabilirsiniz.

Yabancı dil yetiniz sayesinde yurtdışında bulunan etkinliklere rahatça katılabilir ve hayatınızın bir döneminde farklı ülkelerde ikamet etme şansını da elde edebilirsiniz. Aynı şekilde yüksek eğitim ile kendinizi geliştirebileceğiniz çeşitli uluslararası konferans, seminer ya da sempozyum gibi etkinliklere de katılım sağlamanız mümkündür.

Kişisel gelişiminiz için gerekli olan özgüvene de eğitiminizi bir üst seviyeye taşıyarak ulaşmanız mümkündür. Bu bağlamda aldığınız dersler ya da katıldığınız etkinlikler sayesinde topluluk önünde kendinizi daha iyi ifade etmenin yollarını da kavramış olursunuz.

Yüksek lisans süreci üniversitenin size sunduğu imkanları kullanmaya devam etmenizi sağlar.

Yüksek Lisans İle Üniversitelerden Faydalanmaya Devam Edin

Neden yüksek lisans yapmalısınız sorusuna yanıt olabilecek bir diğer durum da üniversitelerin sunduğu bazı ayrıcalıklardan faydalanmaya devam edebilmenizdir. Üniversiteler pek çok uzman kişiyi ve kaynağı bünyesinde barındıran yegane kurumlardır. Bu sayede ulaşmak istediğiniz bilgi size olabildiğince yakın konumda olacaktır. Yüksek eğitim sayesinde öğrenci hayatına devam etmek merak duygunuzu da bir yere kadar dizginleyebilir. Kafa yorduğunuz bilimsel teorilere tatmin edici bilgileri yine üniversite ortamında elde edebilirsiniz.

Üniversite kurumunun kütüphane kaynaklarından sınırsız yararlanabilir ve alanında uzman kişiler ile tanışma fırsatını yakalayabilirsiniz. Görüşlerini beğendiğiniz ya da merak ettiğiniz uzman eğitimciler ile iletişim kurarak alanınızda kendinizi geliştirme şansını yakalayabilirsiniz.

Selinay Yurtseven

Selinay Yurtseven

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Tarih Bölümü mezunuyum. Aynı alanda yüksek lisans eğitimimi sürdürüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir