Çocuğunuzun anaokuluna oryantasyonunu sağlayın

Anaokulu, çocuğunuzun yeni arkadaşlar edinmesi, sosyalleşmesi ve bir yetişkinden çok fazla şey öğrenmesi için harika bir fırsat sunmaktadır. Anaokuluna başlamak küçükler ve ebeveynler için heyecan verici ve bazen de gergin bir deneyimdir. Birkaç ipucu sizin işinizi kolaylaştırmaya ve çocuğunuzun bu süreci daha rahatlıkla geçirmesine yardımcı olabilir.

Okul Öncesi Dönemi Kolaylaştırmak İçin Yapılabilecekler

Anaokulunun ilk gününden itibaren önce çocuğunuzun öğretmenini ve sınıfı, arkadaşlarını öğrenmesi için fırsat tanıyın. Sunulursa, oryantasyon toplantısına, açık hava faaliyetlerine veya hoş geldiniz pikniğine katılın. Çocuğunuzun sınıf arkadaşları ve aileleri için bu saatleri verimli kullanın. Çocuğunuzun yeni sınıfından bir veya iki çocukla birlikte bir oyun tarihi belirlemek de yararlı olabilir.

Anaokuluna başlamadan önceki haftalarda, okul hakkındaki heyecanı çocuğunuzla paylaşın. Yıl boyunca öğreneceği eğlencelere odaklanın ve gerçekleştireceği farklı şeyler üzerinde durun. Mümkünse, okul öncesi kurumundaki oyun alanını ziyaret edin. Siz bile heyecanlıysanız, çocuğunuz da olacak, bu çok normal. Çocuğunuzun kitap çantası ve okul kıyafetleri için evinizdeki özel bir alanı ayırın. Çocuğunuza, her gün sırt çantasını temizlemeyi ve asmayı görevlendiren bir rutin oluşturun.

Bu sabahın telaşını biraz daha az telaşlı hale getirecektir. İki ya da üç kitap paylaşmak için her günün sonunda biraz sessiz vakit geçirin. Yerel kütüphanenizden okul duyguları ve ilk gün hakkında kitap tavsiyesi paylaşmasını isteyin. Duygularını ve okul günlerini konuşmak için birkaç dakikanızı ayırın. İkiniz de daha iyi uyuyacaksınız böylece.

Çocuğunuzun anaokuluna uyum sağlaması için konu ile ilgili kitapları çocuğunuzla birlikte okumak iyi bir yöntemdir.

Ebeveyn Olarak Üstünüze Düşenler

Okul öncesi kapıda veda uzatmaları küçükler için zor olabilir. Sizin ve çocuğunuz için geçerli olan bir bırakma işlemi yapın. Ardından, bu rutini her zaman aynı tutun ve sadık kalın. Hızlı bir öpücük, sarılma ve elveda sizi kolayca yollamalıdır. Öğretmenler çocuğunuzu eğlenceli ve heyecan verici bir şeylerle öğrenir haline getirirken çoğu gözyaşı çabucak sona erer. Bazı çocukların yeni sınıf ortamına kolayca geçiş yapmaları için birkaç hafta gerekir. Çocuklarına zaman vererek anlayış göstermekten asla vazgeçmeyin.

Bu süreçte siz ne kadar aksi yönde tepki gösterir, sabırsız davranır ve azarlama, kızma gibi reaksiyonlar gösterirseniz bu durumun çocuğunuz için o denli geri tepeceğini unutmayın. Çocuklarınıza sabırla yaklaşarak okulu, öğretmen ve arkadaş unsurunu sevmeleri için yardımcı olmaya çalışın. Böylece bunu sorun ya da zorunluluk olarak görmekten ziyade eğlendikleri ve sevdikleri bir şeye dönüştüğü keşfettiklerinde kendileri de çok daha istekli ve azimli olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir