Çocuğunuzu anaokuluna hazırlamak için 5 adım

Çocuğunuzun anaokulunun ilk günü ve kimin daha endişeli olduğu konusunda emin değilsiniz. Heyecanlar, kaygılar, beklentiler.. Okulun başlama zamanı oldukça stresli bir zaman aralığı olabilir.

Uyumlu bir geçiş için 5 adım

1. Yeni rutinler hakkında konuşun

Okul başlamadan önceki haftalarda uyku ve kahvaltı rutinlerini değiştirmeye başlayabilirsiniz. Erken çocuklukta öngörülebilir rutinler önemlidir ve bu rutinlerdeki değişiklikler anaokuluna uyum sağlamada zorluk ilişkilidir. Değişiklikleri adım adım yapmak ve erkenden başlamak akıllıcadır. Çocuğunuzla anaokuluna dair beklentilerini ve kaygılarını konuşun. Hem endişeye sebep olan şeyler hakkında hem de okula dair pozitif şeyler hakkında konuşun ve çizimler yapmasını sağlayın. Daha sonra çözümler üretip hislerini kabul etmesini sağlayarak endişelerinden uzaklaşmasını sağlayın.

“Okula başladığında harika arkadaşların olacak.” ya da “Okuldaki tuvaletleri kullanmak konusunda hala endişeli misin?” gibi cümleleri tekrarlayın. Okul kıyafetlerinı, çantalarını ve diğer okul eşyalarını tanıtın ve öğünlerinde neler olacağından ona bahsedin. Okulun başlangıç gününün öncesindeki gecede sabaha her şeyin hazır olması için onunla birlikte çalışın.

2. Öğretmene bir kopya kağıdı hazırlayın

Çocuğunuz hakkında bir sayfadan oluşan, anahtar bilgileri içeren bir kağıt hazırlayın. Bu kağıtta çocuğunuzun resminin, isminin, doğum tarihinin, sağlık durumunun, alerjilerinin, ilgilerinin, sevdiği ve sevmediği yemeklerin, yeteneklerinin, sevdiği ve sevmediği oyunların ve aktivitelerin, aile iletişim bilgilerinin olmasına dikkat edin. Bu kağıda aynı zamanda çocuğunuzun anaokuluna başlamaya dair endişelerini de ekleyebilirsiniz.

3. Okulu ziyaret edin ve tuvaletin yerini öğrenin

Okul başlamadan önce okulu ziyaret edin, böylece çocuğunuz sekreter ve öğretmenle tanışabilir, sınıfları gezebilir ve tuvaletin yerini öğrenebilir. Eğer mümkünse tuvaleti kullanmasına izin verin.

Kimi anaokulları ilkbaharda bir uyum haftası düzenlerler. Ancak küçük çocukların okul başlangıcına daha yakın bir zamanda ziyaret etmeleri gerekebilir. Buna karşın kimi anaokulları okul başlamadan önce bu tip uyum günleri düzenlemez. Ebeveynleri her zaman okul aile birliği ile bağlantılı olmaları ve bu önemli ziyareti talep etmeleri konusunda yüreklendiriyorum. Araştırmalara göre ailelerin sürece aktif katılımları çocuğun eğitim hayatında birçok fayda sağlıyor.

Öğretmenlik yaptığım zamanlarda yalnızca kendi anasınıfım için bir aile danışma meclisim vardı. Eğer çocuğunuzun anaokulunda yoksa öğretmenle görüşüp, etkinlikler, alan gezileri, çeşitli yardım etkinlikleri ya da sınıf/kütüphane yardımları düzenlemek için bir aile danışma meclisi kurmasunu sağlayabilirsiniz.

4. Rahatlatıcı bir geçiş nesnesi seçin

(Ek bilgi: Geçiş nesnesi (transitional object) İngiliz psikiyatr D.W.Winnicott tarafından temellendirilen çocuğun özellikle ayrılma durumlarında anksiyeteyi önlemek için geçişi daha kolay kılacak seçilmiş fiziksel objeleri ifade eder.)

Bu peluş bir oyuncak, sevdiği tişört ya da bir fotoğraf olabilir. Ya da sırt çantasının üzerine iliştirilmiş, üzerinde fotoğrafınız ve telefon numaranız yer alan bir kart da olabilir. Herhangi bir olası durumda çocuğunuz aynı zamanda sizin iletişim bilgilerinize de sahip olacaktır. Bazı zamanlar yalnızca fotoğrafınız dahi yeterlidir.

5. Geliş gidiş prosedürlerini planlayın

Okul başlamadan önce teneffüs saatleri, çocuğunuzu okuldan bırakma prosedürleri, veya çocuğunuzu okuldan başka biri alması gerektiğinde ne gibi prosedürler uygulandığını anladığınızdan emin olun. Bu bilgiler bir ebeveyn olarak sizin daha az stres yaşamanızı sağlar.

Çocuğunuzu okula bıraktığınızda, ona okul bittikten sonra en kısa zamanda zamanda onu alacağınızı söyleyin ve iyi bir gün dilemeyi unutmayın.

Eğer her şey yolunda giderse hem siz, hem de çocuğunuz yıllarca hatırlayacağınız güzel anılar biriktirmiş olacaksınız.

Michael Zwiers – Calgary Üniversitesi

Yazı: https://theconversation.com/five-steps-to-prepare-your-child-for-kindergarten-81017

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.