Erkek Okul Öncesi Öğretmenlerini Nasıl Bir Meslek Hayatı Bekliyor?

2003 yılında Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü kazandığımda herkesin söylediği cümle hemen hemen aynıydı. Neden kadınların okuduğu bir bölümü yazdın? Erkekten okul öncesi öğretmeni mi olur? Ve buna benzer bir sürü cümle.

Erkek okul öncesi öğretmeni olur mu? Elbette olur!

Ülkemizde cinsiyete etiketlenen mesleklerden birisiydi o yıllarda okul öncesi öğretmenliği. Özellikle kız meslek liselerinde çocuk gelişimi bölümünü bitiren öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdü. Bölüme yerleştikten sonra insanların neden böyle düşündüğünü daha iyi anladım. Sınıfın sadece % 10’ u erkek öğrenciydi. Sanırım kadınların bu mesleği daha iyi yaptığı düşünülüyordu. Bütün bu söylenen sözler benim okuma ve mesleğime olan sevgimi daha da arttırdı. Erkeklerinde bu mesleği yapabileceğini kanıtlamak istercesine daha istekli okudum ve mezun oldum.

Bu bölümü okumak isteyen erkek arkadaşlarıma tavsiyem, okuyacakları bölümün ne olduğunu iyi bilmeleri, herkesin okul öncesi öğretmeni olamayacağını, bu bölümü okumak için bazı özelliklere sahip olmak gerektiğini bilmeleri gerektiğidir.

Okul Öncesi Öğretmenliği Nedir?

3-6 yaş arasında bulunan çocukların zihinsel, bedensel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarını destekleyerek ilköğretime hazırlayan öğretmenlere denir. Bunu Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan plan ve programlar eşliğinde yapar. Bu ünvanı kazanmak için üniversitelerin Okul Öncesi Öğretmenliği Lisans Programından mezun olmak gerekmektedir.

Okul Öncesi Öğretmeninin Taşıması Gereken Özellikler Nelerdir?

  • Size birçok özellik sayabilirim ama en önemli özellik çocukları çok sevmek ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanmak olmalıdır. Çocukları sevmeyen ve onlarla vakit geçirmekten hoşlanmayan bir okul öncesi öğretmeni düşünülemez bile. Mesleğimiz bizi mutlu etmelidir. Mesleğimizi severek yaparsak, bu hem bize hem de çocuklara pozitif olarak yansıyacaktır.
  • İkinci olarak da bu mesleğin çok fazla sabır gerektirdiğini düşünüyorum. Sınıf içinde oluşacak fazla sesten ve koşuşturmacalardan rahatsız olmayacak ve özellikle bu yaş grubu çocuklarının sorduğu ardı arkası kesilmeyen sorulara sabırla cevap verebilecek iletişim gücü yüksek kişiler bu bölümü tercih etmelidir.
  • Ve son olarak da hayat boyu öğrenmeye açık, sürekli kendini yenileyip geliştirebilecek, öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, ekip çalışmasına uygun, hareketli çalışmayı seven kişilerin tercih etmesi daha uygun olacaktır.

Bu özelliklere sahip adayların okul öncesi öğretmenliği bölümünü okumakta ve mezun olup çalışma hayatına başladıktan sonra mesleki anlamda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını düşünüyorum.

Görsel: University of Cincinnati

Erkekler İçin Okul Öncesi Öğretmenliğinin Zorlukları Var Mıdır?

Geçmişten günümüze baktığımızda her geçen yıl erkek adaylar için bu iş alanının daha kolay hale geldiğini görmekteyim. Toplumda oluşan erkekten okul öncesi öğretmeni olmaz yargısının da hemen hemen bittiğini söyleyebiliriz. Bununla ilgili küçük bir anımı sizinle paylaşmak isterim.

Göreve başladığım ilk yıl çalıştığım okulda iki tane anasınıfı bulunuyordu. Öğlenci sınıfın öğretmeni bendim. Bunu neden belirtiyorum. Çünkü öğleden sonraki grup veliler tarafından daha çok tercih edilir. Eğitim öğretim başladı ve sabah grubunun öğretmeni olan arkadaşımın sınıfının tamamen dolu olduğunu öğrendim. Ama benim birkaç öğrencim vardı. Haklı olarak diğer öğretmen arkadaşım sınıfın eşitlenmesi gerektiğini söylüyordu ve o an öğrendim ki veliler erkek öğretmen istemiyormuş. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim. Müdürümüz velilerin isteklerini göz ardı ederek eşit bir dağılım yaptı. Ve eğitim öğretim hayatımıza başladık. Diğer arkadaşım ile birlikte öyle güzel eğitim faaliyetleri ve özel gün gösterileri hazırladık ki herkes, okulda çalışan diğer öğretmenler de dahil, şaşkınlık içindeydi.

Okul Öncesi Öğretmenliğini Erkek Adaylara Tavsiye Eder Miyim?

Kesinlikle tavsiye ederim. Ben ve benim gibi erkek okul öncesi öğretmenleri sayesinde mesleğimizin üzerindeki cinsiyet etiketini kaldırdık. Ayrıca bizler toplumda dile getirildiği gibi çocuk bakıcıları değiliz. Çocukların özellikle kişilik gelişimlerinin şekillendiği en önemli yıllar olarak bilinen 3-6 yaş grubu çocukların eğiticileriyiz, öğretmenleriyiz.

Özetle; erkek okul öncesi öğretmenlerini güzel bir meslek hayatı bekliyor. Hayatın temelinin atıldığı bu dönemde, hamur şeklinde bizlere emanet edilen çocuklarımızın öğretmenlerini rol model aldığını unutmayalım, vatanımıza ve milletimize faydalı bireyler olmaları hususunda sağlam temeller atalım, geleceğe umutla bakan, çalışkan bir gençlik yetiştirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.