Okula yeni başlayan çocuğunuzun uyumunu sağlamak

Uzun bir yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılı başlarken okulla yeni tanışacak olan çocukları ve ebeveynleri bir telaş sarıyor. Ebeveynlerin aklında sorular, çocukların korku ve heyecanlarıyla birleşince bu yeni başlangıç beraberinde pek çok soru ve sorunu getiriyor. Ebeveynlerin bu durumla başa çıkabilmesi ve yönetmeyi başarması kuşkusuz çocukların okula adaptasyonu üzerinde oldukça etkili. Çocukları tarafından okula gitmeyi reddetme, erken yatmak istememe, kurallara uymama gibi pek çok sorun ebeveynlere zor anlar yaşatıyor. Ebeveynlerin bu konuda dikkat etmesi gereken bazı noktalar olmasıyla beraber bu noktalara dikkat edilmesi durumunda çocuğun okula adaptasyon süreci daha kolay ve sancısız hale geliyor. Eğer çocuğunuz okula adaptasyon konusunda sıkıntı yaşıyorsa aşağıdaki adımlarla onu okula alıştırmak mümkün.

Okula Adaptasyon ve Uyum Süreci

Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuğunuzun okulla ilk tanışması okulun başladığı gün olmamalıdır. Çocuğun okulun yerini önceden bilmesi, onu neler beklediğini görmesi okula adaptasyonu açısından iyi bir başlangıç olacaktır. Okulla ilgili bilgiler verirken tarafsız bir şekilde tüm gerçekleri söylemek, çocuğun daha sonrasında yaşayacağı hayal kırıklığını önlemeye yardımcı olacaktır. Gerekli durumlarda birkaç gün çocuğunuzla birlikte okula gitmeniz onda güven duyguları oluşturacak okula uyum sürecini hızlandıracaktır.

Anne Babalar Kararlı Olun

Okula gideceği için endişe duyan çocukta eskisinden farklı birtakım davranışlar ortaya çıkabilir. Ağlama ve sızlanma, hastalık numarası, anne babaya vurma ve okula gidişini geciktirme için vedalaşmayı uzun tutma gibi davranışlar karşısında ebeveynler açıklama yapmaktan çekinmemelidir. Gerekirse defalarca açıklama yapılmalı çocuğun ikna olması sağlanmalıdır. Unutmayın kararlı ebeveynler karşısında çocuğun ikna olması da kolaylaşacaktır.

okula alışma
Çocuğun okula adaptasyon sürecinde okul ile kurduğu ilişkinin büyük önemi vardır.

Çocuğunuzu Okula Kademeli Olarak Alıştırın

Çocuğunuzu ve kendinizi zorlamamak adına uygulanacak en doğru yöntem çocuğu okula kademeli bir şekilde alıştırmaktır. Örnek vermek gerekirse ilk günlerde çocuğunuzu biraz daha erken alabilirsiniz. Fakat okul içerisinde çocuğunuzun yanında uzun süre beklemek bir hata olacaktır. Çocuk ne kadar ağlarsa ağlasın güven duygusu sağlandıktan sonra mutlaka susacaktır. Başlangıçta katı gibi görünen bir yöntem olsa da çocuğun okula alışması açısından gayret duymaya çalışmasını sağlayacaktır.

Okula Hazırlık Konusunda Evde Ona Yardımcı Olun

Çocuğunuzu besleyici bir kahvaltı ve yeterli uyku ile okula göndermek bilişsel becerilerini olumlu etkiler, okulda konsantrasyonunu sağlar. Bu açıdan özellikle evde yatma ve kalkma, çalışma ve oyun saatlerinin belirlenmesi herkes için kurtarıcı olacaktır.

Bugüne kadar kuralların ve sınırların olmadığı evlerde büyüyen çocuklar okulla tanışmalarının ardından önemli sıkıntılar yaşarlar. Çocuklar için otoriteye uymak, alışmadığı kuralları benimsemek ve kendini kontrol etmek oldukça zor olur. Bu sebeple her çocuğun sınırlara ihtiyacı olduğu göz ardı edilmemeli çocuğun bu alışkanlıkları kazanması konusunda ona yardımcı olunmalıdır.

Verilen ödevler konusunda çocuğa sorumluluk kazandırılmalıdır. Gerekiyorsa çocuğa etkili bir çalışma alanı sağlanmalı dikkat dağıtıcı uyaranları ortadan kaldırmalısınız.

Ev içerisinde de gerekli noktalara dikkat ederek çocuğunuzun okula uyum sürecini hızlandırabilir, ona sağlıklı bir eğitim hayatı sağlayabilirsiniz.

Cansu

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik öğrencisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.