Yapay Zeka Mühendisliği Nedir, Mezun Olanlar Nerelerde Çalışabilir?

2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle ülkemizdeki iki üniversite, yapay zeka mühendisliği bölümüne öğrenci almaya başlayacak. Bu yeni gelişmenin ardından yapay zeka mühendisliği bölümü ile ilgili detayları sizler için derledik.

Yapay Zeka Mühendisliği Nedir?

Yapay zeka; insanlara ait olan düşünme, yorumlama, kazanımlar geliştirme ve çıkarım yapma özelliklerini bilgisayarlara kazandırmayı hedefleyen çalışmalardır. Yapay zeka mühendisliğinin amacı insana ait olan bu yetileri bilgisayarlara en iyi şekilde aktarabilmektir. Günümüzde bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerin büyük bir bölümünde yapay zeka rol almaktadır. Verilere bakıldığında en büyük yazılım şirketlerinin, bu alanda çalışmalar ve yatırımlar yapan şirketler olduğu görülmektedir.

Yapay Zeka Mühendisliği Bölümü

2019-2020 eğitim öğretim yılı itibariyle ülkemizdeki Hacettepe Üniversitesi ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi yapay zeka mühendisliği bölümü öğrenci alacak. Hacettepe Üniversitesinde kontenjan 30, TOBB Üniversitesinde ise sadece 10 öğrenciyle kısıtlı. Yapay zeka mühendisliği bölümünün ders içeriği, Hacettepe Üniversitesinde ilk yıl bilgisayar mühendisliği bölümüyle oldukça benzer. 2. yıldan itibaren ise bu derslere ek olarak Yapay Zeka’nın Temelleri ve Makine Öğrenmesi gibi derslerde görülmektedir. Eğitimin son 2 yılında, bölüm tamamen yapay zeka alanına odaklanmaktadır. Bir vakıf üniversitesi olan TOBB Üniversitesinde ise kontenjanın tamamı tam burslu öğrencilere ayrılmış. İlk 2 yıl bilgisayar mühendisliği ağırlıklı derslerin bulunduğu bölümde, son 2 yıl yapay zeka alanına odaklı eğitim verilmektedir.

yapay zeka multidisipliner
Yapay zeka günlük yaşamımızın büyük bir kısmını kaplayan robotik, elektronik, ekonomi, psikoloji, bilgisayar mühendisliği gibi birçok alanın etkileşim halinde olduğu bir disiplindir.

Yapay Zeka Mühendisliği Mezunları Nerelerde, Ne iş Yapar?

Yapay zeka mühendisliği bütün dünyada olduğu gibi ülkemizdede oldukça yeni bir alandır. Yapay zeka mühendisliği mezunları, bilgisayar mühendisliğinin alt dallarından biri olan yapay zeka alanında çalışmalarını sürdürmektedir. Her geçen gün gelişen bu sektördeki iş imkanları yazılım şirketleriyle kısıtlı değildir. Hastaneler, fabrikalar, hizmet sektörü gibi teknolojinin kullanıldığı her alanda yapay zeka mühendisleri iş imkanı bulabilmektedir.

Yapay Zeka Mühendisi Olmak için Yapay Zeka Mühendisliği Lisans Eğitimi Almak Şart Mı?

Yapay zeka günümüzde çok fazla yaygınlaşmış ve ilerleyen yıllarda hayatımızın her alanında kullanılacak bir alan haline gelmiştir. Bunun yanı sıra yapay zeka içerisinde zeka kuramcılarının, algoritma uzmanlarının, bilgisayar mühendislerinin, elektronik mühendislerinin ve programcılarının çalışabileceği çok disiplinli bir alandır. Haliyle alanında uzman kişilerde dünya çapında ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapay zeka konusunda uzmanlaşmaya ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Amerika’da bu eğitimler lise yıllarında bile verilmeye başlanmıştır. Yapay zeka mühendisliği lisans programı bilgisayar mühendisliğinin daha özelleşmiş bir yapısı olarak bu yönden sizin için daha faydalı olabilecek bir programdır. Tabii ki bu alanda çalışmak için bu bölümde lisans eğitimi almak dışında seçenekler de mevcuttur. Çeşitli üniversitelerin mühendislik fakültelerine bağlı lisansüstü programlarda yapay zeka ve makine öğrenmesi konusunda uzmanlaşmayı da tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.