Okul Öncesi Eğitimi yüzde 92 kapsamında yaygınlaştıracağız

Daha önceki birçok yazımızda Okul Öncesinin zorunlu olması konusuna değinmiştik. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın konu hakkında yaptığı en son açıklama ise Başiskele Çocuk Üniversitesi Bilim Teknoloji Deney ve Eğitim Merkezi’ne yaptığı ziyarette oldu.

Bu ziyaret esnasında Bakan Yılmaz 2019 yılında Okul Öncesi Eğitimi yüzde 92 civarında yaygınlaştırmayı planladıklarını ve Başbakan Yıldırım’ın bu konuda talimatının olduğunu belirtti. Aynı zamanda Bakan Yılmaz Okul Öncesi Eğitim alan bireylerin daha başarılı olduklarının altını çizdi.

Okul Öncesi Eğitimde okullaşma oranları.

Okul Öncesi dönemin önemi üzerine uzun yıllardır çeşitli söylemler geliştirilmesine karşın Okul Öncesi Okullaşma oranında 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılından bu yana kayda değer bir gelişim yaşanmamıştı. Ancak bu yıl yaşanan gelişmeler bu konuda ciddi atımlar atıldığını gösterdi.

MEB’in 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı için aldığı kararda;

Eskişehir, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Isparta, Kütahya, Tokat, Hakkari, Şırnak, Batman, Bingöl, Amasya, Edirne, Tunceli, Burdur, Erzincan, Kilis, Kırklareli, Karabük, Kırşehir, Nevşehir, Karaman dahil olmak üzere 22 ilde Okul Öncesi Eğitimi zorunlu ilan etmesi ve adrese dayalı kaydı devreye sokmuş olması Okul Öncesi dönemde okullaşma oranını ciddi oranda artıracak.

2011-2012 Eğitim Öğretim yılından 2016-2017 yılına dek Okul Öncesi dönemde okullaşma ve kayıtlı öğrenci sayısında ciddi bir değişiklik bulunmuyor. 
Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir