Boyalar ve Şekiller Sanat Etkinliği

Çocuğunuz bir kere farklı şekilleri çizmeyi öğrendiğinde, bunu hep yapmayı isteyecektir. Bu eğlenceli sanat etkinliğiyle okul öncesi dönem çocuğunuz şekillerden daha da keyif alacak, aynı zamanda çizim yeteneklerini geliştirecek. Üstelik son derece basit malzemeler kullanacağız. Tek ihtiyacınız olan biraz pastel boya ve daha da eğlenceli hâle getirmek için sulu boyalar.

Hangi malzemeler gerekli?

  • Beyaz resim kağıtları
  • Pastel boya
  • Sulu boya
  • Sulu boya fırçaları
  • Su için ufak bir kap

Nasıl yapılır?

1. Resim kağıdınızı bir çalışma masası üstüne bantlar yardımıyla sabitleyebilir, çalışmaya böyle başlayabilirsiniz. Aynı zamanda etrafa sulu boya saçılması ihtimaline karşı çocuğunuza eski kıyafetler giydirmenizi, masayı da gazete kağıtlarıyla korumanızı tavsiye ederiz.

2. Çocuğunuza pastel boyalarını vererek istediğini seçmesini sağlayın, ardından boş kağıda sevdiği şekilleri, sevdiği renklerde çizmesi için cesaretlendirin. Buraya kare, daire, üçgen gibi şekiller çizebilir. Aynı zamanda eğer yıldız, ay ya da oval gibi bilmediği şekiller varsa, bunları öğretmek için de size fırsat doğacaktır. Ona farklı bir kağıt üzerinde örnekleri gösterin ve daha sonra kendisinin yapmasını isteyin.

3. Kağıt şekillerle dolduğu zaman, pastel boyaları ortadan kaldırın ve ufak bir kap içine su doldurun, aynı zamanda fırçasıyla sulu boyalarını da verin. Şimdi ise artık çizilen şekillerin etrafını sulu boyayla şekillendirebilir, farklı desenler ekleyebilir. Sulu boya ve pastel boya ortaya hoş bir karışım çıkaracaktır.

4. Fırçayı bol bol kullanıp farklı renkler denemesini sağlayın. Bu şekilde hem renk algısı gelişecek, hem de el-göz koordinasyonu ilerleyecektir.

5. Tüm kağıt boyayla kaplanana kadar onu destekleyin, kağıtta beyaz yer kalmamasını sağlayın.

6. Artık her yer sulu ve pastel boya olduğunda, artık çocuğunuz ortaya çıkardığı renkli eserle gurur duyabilir ve sevdiği herkese gösterebilir.

Bu etkinliğin yapımı oldukça kolayken, aynı zamanda çocuğunuza birçok fayda sağlayacaktır. Temel şekilleri öğretebileceğiniz gibi etkinlikteki fırça kullanımı, çocukların motor hareketlerinin gelişimi için son derece faydalı bir etkinliktir.

Yazı https://www.education.com/activity/article/create-pattern-resist-paintings/ adresinden çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir