Meyve Seç: Toplama ve Çıkarmaya Giriş

Henüz okula başlamadan önce de çocuğunuza basit matematik işlemlerini öğretebilirsiniz. İlk olarak 10’a kadar saymayı, ardından geriye doğru saymayı öğrenebilir. Bunun ardından, anlatacağımız aktiviteyle toplama ve çıkarmaya da giriş yapması mümkün. Oldukça eğlenceli olan bu meyve seçme oyunuyla, çocuğunuz toplama – çıkarma yetilerini geliştirecek. Tek ihtiyacınız olan ise kağıt, pastel boya ve birkaç renkli ponpon gibi basit malzemeler.

Hangi malzemeler gerekli?

  • Geniş, boş bir kağıt ya da resim sayfası
  • Pastel boyalar
  • En az 20 tane renkli ponpon, yumuşak top

Nasıl yapılır?

1. İlk olarak geniş, beyaz kağıdınız üstüne yan yana duran üç ağaç çizin. Pastel boyanın uygun renklerini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Fakat unutmayın ki, ağaçların yapraklı tepe kısmını büyük yapmalısınız çünkü her birine en azından 10 tane ponpon sığması gerekiyor.

2. Siyah ya da kırmızı pastel boya kullanarak ilk ağaçla ikinci ağacın arasına artı işareti, ikinci ağaçla üçüncü ağaç arasına da eşittir işareti koyun. Yani elinizde ağaç + ağaç = ağaç şeklinde bir tablo bulunmalı.

3. İlk iki ağaç üstüne ufak ponponları yerleştirerek, çocuğunuzun üçüncü ağaca uygun sayıda ponpon koymasını teşvik edin. Yani kısaca toplama yapmasını isteyin.

4. Eğer bunu yaparken zorluk çekiyorsa, ilk olarak birinci, daha sonra ikinci ağaçtaki ufak topları saymasını sağlayın. Ardından üçüncü ağaca kaç ponpon gelmesi gerektiği konusunda yardımcı olun.

5. Yine toplama yaparken zorluk çekiyorsa, ağaç üstündeki hayali meyveleri eliyle toplamasını ve bu şekilde saymasını siteyin.

6. Bu işlemleri defalarca tekrarlayabilir, aynı zamanda ilk ve ikinci ağaçlarda farklı sayıda meyveler kullanarak toplama işlemine onu alıştırabilirsiniz.

Başlangıçta toplamaya alışması zor gelebilir ve bu durumda meraklanmayın. Zaman içinde oldukça hızlanacaktır. Toplamaya iyice adapte olduktan sonra, bu sefer çıkarma işlemini öğretmeye geçebilirsiniz. Bunun için de iki ağaç arasındaki + işaretlerini –‘ye çevirin ve çıkarma yapmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir