Parmak Boyasıyla Sonbahar Ağacı Yapımı

Birkaç ay sonra sonbahar kapıya dayanacak ve şimdiden çocuğunuzun parmak boyasıyla yaratıcı mevsimsel resimler çizmesini sağlayabilirsiniz. Basit birkaç parmak boyasıyla, oldukça hoş yaprak dökümü manzaraları çıkartmak ve beraber eğlenmek mümkün.

Parmak boyasıyla ağaç yapımı, çocuğunuzun doğayı ve çevreyi öğrenmesine yardımcı olurken, aynı zamanda estetik farkındalığını ve motor becerilerini de geliştirecektir. Bu şekilde renkleri, desenleri, şekilleri ve çeşitli kaplamaları öğrenecek, aynı zamanda mevsimlerden de haberdar olarak kendi hayal gücünü konuşturacaktır.

Hangi malzemeler gerekli?

  • Suluboya ya da parmak boyası
  • Kağıt
Görsel: http://thegoldjellybean.com

Nasıl yapılıyor?

1. İşe renkleri birbirine karıştırarak başlayın. Çocuğunuza beyaz, kırmızı, sarı ve mavi gibi ana renkleri verin. Bunları karıştırarak kendi özel renklerini yaratmasını sağlayın. Tabii ki ona turuncu ve kahverengi gibi sonbahar mevsimine özgü renkleri de öğretin. Renkleri karıştırma işlemi ufak bir fırçayla yapılabildiği gibi, isterseniz ellerini kullanmasına da izin verebilirsiniz. Bu şekilde renklerin karışımını da öğrenecek, örneğin mavi ile sarının ortaya yeşil rengini çıkardığını fark edecek.

2. Ardından çocuğunuzdan elini kahverengi boya içine batırmasını, sonra da kağıt üzerinde denemesini isteyin. Bu şekilde ilk olarak ağacın gövdesini tamamlamasını sağlayın, kalın veya ince olmasını ise onun zevkine bırakın.

3. Ağacın dalları konusunda da ikinci adımı uygulayın ve gövdeye ince dallar çizmesini sağlayın.

4. Sonbahardaki ağaçların yapraklarını göstererek, ondan benzer bir tablo çizmesini izleyin. Bu şekilde parmağını yine boyaya batırabilir, ardından dallar üzerine yaprakları ekleyebilir. Tabii ki farklı renkler kullanmadan önce elini yıkamasını ya da başka bir parmağını kullanmasını sağlayın. Bu şekilde renkler birbirine karışıp bozulmayacaktır.

5. Aynı işlemi devam ettirin ve çok sayıda yaprak şekli çizmesine izin verin.

6. Opsiyonel olarak, ağacın gövdesi altına birikmiş yaprak yığınları yapmasını da sağlayarak ortaya daha yaratıcı bir parmak boyası tablosu çıkartabilirsiniz.

Mevsimlere göre yapılan parmak boyası ağaç tabloları oldukça yaratıcıyken, benzer işlemleri yaz, kış veya ilkbahar gibi mevsimlerde de uygulayabilirsiniz. Örneğin kış mevsiminde, onun karla kaplı ağaçlar çizmesini ya da benzer, beyaz bir manzara yaratmasını sağlayabilirsiniz.

Yazı https://www.education.com/activity/article/fingerprint-fall-trees/ adresinden çevrilmiştir.

One thought on “Parmak Boyasıyla Sonbahar Ağacı Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir