Boyalı Taşlarla Mozaik Yapımı Etkinliği

Çocuklar boyamayı, resim çizmeyi ve aynı zamanda taşları oldukça severler. Yetişkinler de mozaik işlemelerden hoşlanır. Tüm yaz sıkıcılığını, onunla bu renkli ve eğlenceli aktiviteyi yaparak atabilirsiniz. Taşları boyayarak ortaya hoş mozaikler çıkarmak, çocuğunuzun şekilleri ve renkleri öğrenmesine de yardımcı olacak, onu sanat eseri üretmeye teşvik edecektir. Bu şekilde dünyadaki renkleri keşfedip, basit ama yaratıcı mozaikler yapabilir.

Hangi malzemeler gerekli?

* Kova ya da taşları içine koymak için farklı bir gereç.

* Küçük taşlar ya da çakıllar

* Eski bir tişört ya da önlük

* Gazete kağıdı ya da müsvedde kağıtlar

* Karton – kağıt tabak

* Zamk boyası

* Küçük bir boya fırçası

* Karton – mukavva

* Kalem

* Yapıştırıcı

Mozaik yapmaya hazır boyanmış mısır taneleri. Görsel pre-kpages.com adresinden alınmıştır.

Nasıl yapılır?

1. Çocuğunuzla beraber bir doğa yürüyüşüne çıkın ve yanınıza da bir kova alın. Yürüyüş sırasında ondan küçük çakıl veya taşlar toplamasını isteyin.

2. Bulduğu taşları kovanın içine doldurmasını söyleyin. Bunu yaparken farklı şekillerde ve boyutlarda taşlar toplamasını belirtin. Tabii ki taşların boyut olarak ufak olmaları gerekiyor.

3. Yürüyüşten döndüğünüzde, çocuğunuza bir çalışma alanı yaratın. Masayı veya alanı gazete kağıtlarıyla ya da müsvedde kağıtlarla kaplayın, dolayısıyla dağınıklıktan kurtulmuş olursunuz. Önlüğünü giydirerek boyama işlemine hazırlayın.

4. Kağıt tabağın içine sulu boyayı yerleştirin. En azından üç farklı renk kullanın ve çocuğunuzdan bu renkleri tanımlamasını isteyin.

5. Şimdi çocuğunuzun elindeki taşları boya içine batırması gerekiyor. Ona amacının taşları boyamak olduğunu söyleyin.

6. Boyanan taşları renklerine göre gruplara ayırın ve kurumaya bırakın. Tabii bu sırada taşların kağıda yapışmamasına özen gösterin. Taşlar kuruduktan sonra, eğer boyasız kalan yerler varsa onları da fırçayla tamamlamasını söyleyin.

7. Şimdi çocuğunuz kalem kullanarak karton mukavva üstüne istediği şekli – deseni çizmeye başlayabilir. Bu desenin üzerine taşları yerleştirecek.

8. Ona hangi renkli taşları nereye koyacağı konusunda yardımcı olun ve hatta renklerin adını mukavva üstüne uygun yerlere yazın.

9. Mukavvayı düz bir zemin üstüne yerleştirin. Şimdi ise yerleştireceği her taşın altını yapıştırıcıyla kaplaması gerekiyor. Sarı taşları yapıştırdıktan sonra sarı olacak zemine, yeşil taşları da yeşil zemine yerleştirmeli.

10. Yerleştirme işlemi bitince kurumaya bırakın ve onla beraber ortaya çıkardığınız taş mozaikten gurur duyun!

Etkinliğin renkli kağıtlar ile yapılmış hali. Görsel teachkidsart.net adresinden alınmıştır.

Bu aktiviteyi farklı zamanlarda, farklı şekillerle de tekrar tekrar deneyebilirsiniz. Hatta taş yerine bozuk para, düğme ve hatta kurdele dahi kullanma şansınız var.

Yazı https://www.education.com/activity/article/painted-rock-mosaic/ adresinden çevrilmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.