Mimari Şekil Kolajı Sanat Etkinliği

Bu aktiviteyle okul öncesi dönemdeki çocuğunuzun istediği basit binaları ya da gökdelenleri üretmesini, yaratıcılığını harekete geçirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ilk matematik yeteneklerini kazanacak ve parça – bütün ilişkisini kavrayacak, aynı zamanda geometrik şekilleri de öğrenecek. Üstelik tüm bunları son derece eğlenceli ve sanatsal biçimde gerçekleştirecek.

Hangi malzemeler gerekli?

  • İnşaat kağıdı – renkli mukavva
  • Uhu – yapıştırıcı
  • Makas
  • Marker tahta kalemi veya pastel boya (isteğe bağlı)

Nasıl yapılır?

1. Çocuğunuzla beraber yaşadığınız semtte küçük bir yürüyüşe çıkarak işe başlayın ve farklı bina tiplerine göz atın. Bu sırada çocuğunuzdan da evlere ve binalara bakmasını, farklı yapıları isimlendirmesini (çatı, kapı, pencere gibi) isteyin. Eğer bu mümkün değilse de resimli kitaplara beraber göz atabilir, ona okuduğunuz hikayelerden uygun olan fotoğrafları seçebilirsiniz.

2. Kullandığınız renkli mukavvalardan çocuğunuzun makasla basit şekiller kesmesini isteyin. Bunlar kare, dikdörtgen ya da üçgen gibi şeyler olabilir. Boyutları ve genişlikleri farklı şekillerde kullanın. Bunlar yapacağı her binanın bloklarını oluşturacak.

3. İlk olarak çocuğunuzun bu şekillerle oynamasına, farklı ve yeni tasarımlar yapmasına izin verin. Örneğin bir üçgen çatıya, sıralı dikdörtgenler kolonlara ya da kare şekilleri de bir pencereye dönüşebilir.

4. Ardından çocuğunuza yardımcı olarak, yapıştırıcıyla beraber kesilen bu şekilleri mukavva kağıtları üstüne yerleştirmesini sağlayın. Aynı işlemi birden fazla binada tekrar edebilir ve ortaya bambaşka yapılar çıkarabilirsiniz.

5. Aynı zamanda eğer o da isterse, ortaya çıkardığı bina tasarımlarını marker tahta kalemi veya pastel boyalar yardımıyla boyayabilir, süslemeler yapabilir ve farklı şekiller ekleyebilir.

Tüm bu mimari kolaj, çocuğunuzun hem şehir yapısını, hem de şekilleri öğrenmesine yardımcı olacaktır. Eğer bu aktiviteden keyif alırsa, belki de birkaç binayla başlayan oyun koca bir şehre dönüşecek ve ortaya bambaşka yapılar koyacaktır. Tasarım bittikten sonra onla bu binaların görünüşünü, hangisinin ne amaçla kullanıldığını ve neden önemli olduğunu tartışın. Hatta ona ilerde bir mimar da olabileceğinden, bu binaları gerçekte de tasarlayan insanların olduğundan bahsedebilirsiniz.

Yazı https://kinderart.com/art-lessons/drawing/architecture-shape-collage/ adresinden çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir