Tellerden Heykeller: Kolay Sanat Etkinliği

Elbette ki çocuklar çizmeye bayılırlar. Onlara bir miktar kağıt ve kalem verin, karalama yapmaktan hoşlanmayanına rastlamayacaksınız. Peki ya bir durumu üç boyutlu olarak ifade eden çalışmalardan hoşlanırlar mı dersiniz?

Tellerden heykeller yapmak çocuklara boşluk ve çizgiler gibi iki önemli sanat kavramını anlatmak için iyi bir yöntemdir. Çizgiler sezgilerle keşfedilebilen ve kolay bir sanatsal kavramdır. İnsanlara fikirlerini basit bir şekilde ifade etme olanağı sunar.

Bir diğer basit sanatsal kavram ise boşluktur. Birçok iki boyutlu çalışma üç boyutlu etki yaratabilmek için perspektif ve derinliği kullanır. Üç boyutlu çalışmalar yapmaya başlamadan önce boşlukta objeler yaratmanızı sağlayan bu tarz heykel çalışmaları yapmak oldukça önemlidir.

Tellerden heykeller yapmanın sevdiğim yanı çocuklara çizgilerle çalışırken aynı zamanda boşluğu keşfetme olanağı sunması. Bunun yanı sıra bu gibi etkinlikler üç boyutlu objelerin görüntülerinin bakan kişinin açısına göre değişiklik gösterdiğinin algılanmasını da sağlıyor.

Bu etkinlikle çocukların ince kas becerilerini destekleyebilir, aynı zamanda çizgiler ve boşluğu kullanarak üç boyutlu heykeller oluşturmalarını sağlayabilirsiniz.

Materyaller:

 • Eğilip bükülebilir teller
 • Çeşitli boylarda tahta parçaları
 • Tahtalarda delik açmak için matkap benzeri araçlar.
 • Ahşap boncuklar

Yapım aşamaları:

 1. Ahşap üzerinde tellerin geçebileceği büyüklükte delikler açın.
 2. 30-40 santimetre boyunda teller kesin. Bu aşamada kullanacağınız yaşa göre teli uzatmayı düşünebilirsiniz. Ancak uzun tel sarkmalara sebep olabilir veya çocukların şekillendirmesi için fazla karmaşık olabilir. (Eğer kestiğiniz telin ucu kesici bir hal aldıysa bir zımpara yardımıyla düzeltmeyi unutmayın.)
 3. Etkinliğinizi planlayın. Her bir çocuk bir tahta blok, üç-dört ayrı tel ve bir miktar ahşap boncuk ile çalışabilir.
 4. Tellerin bitiş noktalarını deliklere geçirip teli dilediği gibi bükerek şekillendirmesini söyleyin.

İpuçları:

 • Çocuklar tellerin iki uç noktasını deliklere yerleştirip diledikleri şekli verebilirler.
 • Geçici olarak telleri sabitlemek istiyorsanız deliklere bir miktar ağaç tutkalı dökebilirsiniz.
 • Eğer boncukları telin başından sonuna dek hareket ettirebileceği bir şekilde tasarlarsanız materyali daha sonra “kablo labirenti” olarak kullanabilirsiniz.

 

Özet:

Telden heykeller çocuklar için harika bir üç boyutlu çizme egzersizidir. Teller kolayca eğilip bükülebilir ve çocuklara üç boyutlu çizgiler yaratma farkındalığı sunar. Bu gibi etkinlikleri aynı zamanda ince motor becerileri geliştiren okul öncesi setlerinde de görebilirsiniz.

Yazı http://babbledabbledo.com/easy-art-kids-wire-sculpture/ adresinden çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.