Okul Öncesi Eğitimi Suçu Önleyebilir mi? 

Science dergisinde yayınlanmış olan bir makaleye göre, anaokuluna giden çocukların yetişkinliklerinde suç işleme ya da uyuşturucu-alkol bağımlısı olma ihtimalleri diğer çocuklara göre daha az. Okul öncesi eğitimi alan çocuklar aynı zamanda yetişkinliklerinde okul öncesi eğitimi almayan yaşıtlarına göre daha yüksek eğitim seviyesine ve daha yüksek gelirlere sahip oluyorlar.

Düşük sosyoekonomik seviyeye sahip Chicago çevrelerinde yürütülen araştırmada çoğu Afrika kökenli Amerikan olan 1979-1980 yılı doğumlu 1539 çocuk takip ediliyor. Dokuz yüz aile 3-4 yaş grubu çocullarını Chicago federasyon destekli çocul aile merkezi eğitim programına gönderiyor ve geri kalanı da tam günlük kreşlere gönderirken hiçbir okul öncesi kurumuna göndermiyor.

Time Dergisi’nin araştırmadan aktardığına göre:

Çocukları 28 yaşına kadar takip ettikten sonra araştırmacılar okul öncesi eğitimi alan çocukların alkol veya uyuşturucu sorunları yaşama olasılıklarının ya da yetişkinliklerinde hapse girme olasılıklarının okul öncesi eğitimi almayan çocuklara göre %28 daha az olduğu sonucuna ulaşıyorlar. Bunun yanı sıra, bir suç sonucu tutuklanma olasılıkları %22 azalıyor ve 4 yıllık üniversite eğitimi alma olasılıkları %24 artıyor. Aynı zamanda okul öncesi eğitimi alan çocukların yetişkinliklerinde aldıkları maaşlar okul öncesi eğitimi almayan akranlarına göre daha yüksek.

Ancak araştırmacılar bunun yalnızca okul öncesi eğitimin var oluşunun değil, alınan okul öncesi eğitimin kaliteli oluşunun sonucu olduğunu vurguluyorlar.

Okul Öncesi Eğitim Kalitesinin Etkisi Başarıyı Artırıyor

Chicago Yaşam Boyu Eğitim yöneticisi Arthur Reynolds’un Time’a şöyle aktarıyor: “Bir anaokulunu maddi olarak desteklemek onun verimli olacağı anlamına gelmez. Onun kalitesini de matematik ve okuma yazmaya hazırlık ve diğer okula hazırlık konularında takip etmelisiniz.”

Bu nitelikli okul öncesi öğretmenlerine sahip olmak ve yapılandırılmış/korumacı bir çevrede eğitim olanağı sunmak anlamına geliyor. Okulların başarılı olmasının arkasında programın nitelikli olmasına ek olarak Chicago’daki anaokullarının ailelerin bu topluluğun bir parçası olarak hissetmesine yardımcı olmasının etkisi büyük. Bu durum ailelerin çocuklarının okulu ile ilgili olmasını ve çocuklarının okullarını sıkça değiştiren ailelerin azalmasını sağlıyor.

Yazı http://www.parents.com/blogs/parents-news-now/2011/06/10/education/kids-who-attend-preschool-less-likely-to-become-criminals/ adresinden çevrilmiştir.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.