2017 LYS Ek Yerleştirme Üzerine

14-18 Ağustos tarihleri arasında üniversite kayıtlarının tamamlanmasının ardından yakın zamanda hangi üniversitede ne kadar boş kontenjanın olduğu konusu önümüzdeki günlerde netleşecek. Herhangi bir programa yerleşememiş olan adaylar bu süreçte ek yerleştirmeden faydalanabilecekler.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için 2017 LYS yerleştirme sonuçları ile herhangi bir yükseköğretim programına yerleşememiş olmak. (Buna açıköğretim programlar da dahil.) Ek yerleştirme sonucu programın taban puanı oluşmuşsa ek yerleştirme tercihi yapan adayın oluşmuş olan taban puanın üstünde bir puana sahip olması gerekiyor. Taban puanın altında bir puanla yapılmış tercihler ise dikkate alınmıyor. Bu durumu daha önce Ali isimli yorumcumuz aşağıdaki yorumda dile getirmişti.

Okul Öncesi Öğretmenliği 2017 Ts-1 Taban Puanları yazımızdan Okul Öncesi Öğretmenliği taban puanlarına bakabilirsiniz.)

Okul Öncesi Öğretmenliği Programında Durum Nedir?

YÖK Atlas üzerinden 2016 yılı kayıtlarına esas verileri incelediğimiz zaman her okulda 1-10 arası yerleşmiş ancak kayıt yaptırmamış öğrenci olduğunu görüyoruz. Özellikle ikinci öğretim programlar ve doğuda yer alan üniversitelerde daha fazla ek yerleştirmeye açık kontenjan bulunuyor.

Örneğin Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde 10, Kafkas Üniversitesi’nde 7, İnönü Üniversitesi’nde (İÖ Programı) 7, Marmara Üniversitesi’nde 3, Mersin Üniversitesi’nde 4, Hacettepe Üniversitesi’nde 4 aday ek yerleştirme sonucunda programa yerleştirilmiş.

Ek yerleştirme tercihlerinizi oluştururken 2017 LYS tercihlerinde yer vermediğiniz, ancak ek yerleştirmede tercihlerinizde yer vermeyi planladığınız okulların daha önce oluşmuş durumlarını YÖK Atlas üzerinden incelemeniz bu noktada yararınıza.

İkinci Öğretim Programları Yazmak

Tercih aşamasında adaylar tercih yaparken birçok sebepten ikinci öğretim programları yazmaya çekinir. İkinci öğretim program mezunları ile örgün program mezunları herhangi bir farka sahip değillerdir, ve bu ibare diplomalarında yer almaz. Burs, yurt, yemekhane vs. konularında diğer öğrencilerden herhangi bir farkları yoktur. Öğrenim süreçleri boyunca genellikle 17:00-22:00 saatlerinde akşam dersleri alırlar. Örgün programda okuyan adaylar harç ücreti ödemezken, ikinci öğretim öğrencileri dönemlik 500 TL civarı harç ödemesi yaparlar. Ancak birçok üniversitede genel not ortalaması sınıfın %10’luk dilimi içerisinde yer alan öğrenciler bahse konu harç ücretini ödemezler.

Bu noktada benim şahsi önerim eğer ikinci öğretim programları tercih listenize almadıysanız, ek yerleştirme tercihlerinizde yer vermek yararınıza olabilir.

2017 Ek Yerleştirme Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

2017 Ek Yerleştirme Kılavuzu henüz yayınlanmamış olduğu için bu konuda net bir tarih henüz yok. Ancak 2016 yılında 26-30 Ağustos tarihinde yapılmıştı. Önümüzdeki günlerde ÖSYS Duyurular sayfasında konu ile ilgili detaylı bilgi yer alacaktır.

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir