İnce motor beceriler için kesme etkinlikleri

Okul öncesi dönemde küçük kasların gelişimi için makas kullanılan etkinlikler oldukça önemlidir. Küçük kas becerileri çocuğun ilköğretim başlangıcında okula daha kolay adapte olmasını, yazmaya hazır olmasını, özbakım becerilerini (giyinme, soyunma, ayakkabı bağlama vs.) bağımsız olarak yapabilmesini sağlar. Bu sebeple okul öncesi sınıflarında ince kas becerilerinin gelişimine ihtiyaç duyan çocuklar için birçok okul öncesi öğretmeni sanat etkinliklerini kullanır.

Sanat etkinlikleri bir yan ürün olarak gelişimsel olarak çocuğun ince kas becerilerini destekler. Bu etkinliklerin merkezinde ince kas becerilerinin geliştirilmesi olmasa da etkinliğin yan çıktısı ince kas becerilerinin gelişimidir.

Ancak okul öncesi dönemde sanat etkinliklerinin verimsiz kullanımı, öğrencinin gelişimsel olarak hazır olmadığı (üst düzey ince motor beceriler gerektiren) etkinliklerin kullanımı, veya öğrencinin ince kas becerisini gelişimine ihtiyaç duymamasına rağmen bu beceriyi hedef alan etkinliklerin kullanımı ne yazık ki yaygındır. 

Bu boyutlar dikkate alındığında çocuk üst düzey ince motor beceriler gerektiren etkinliklere başlatılmadan önce, makas kullanımı ile bu becerilerin gelişimi sağlanmalıdır. Aşağıda her biri farklı gelişimsel düzeye hitap eden kesme sayfaları bulunmaktadır. Her biri yazdırılmaya hazır, yüksek çözünürlüklü bu kesme kağıtlarını resimlerin üzerine tıklayarak indirebilirsiniz.

Not: Bu etkinlikleri kullanmadan önce ince kas gelişimi ve makas kullanımı ile ilgili Makas kullanma becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz? adlı yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Kolay gelsin!

Görseller http://www.schoolsparks.com/kindergarten-worksheets/fine-motor adresinden indirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir