Gravür Sanat Etkinliği

Sanata teşvik etmek istediğiniz çocuğunuzla birlikte baskı çalışmaları yapmak, oldukça eğlenceli ve onun için heyecan verici bir süreç olacaktır. Bu aktiviteyle sadece evde bulunan materyalleri kullanarak, okul öncesi dönemdeki çocuğunuza bolca baskı sanat eseri yaptırabilirsiniz. Öğreteceğimiz aktivite, çocuğunuzun temel motor yeteneklerini geliştirmesine yardım edeceği gibi, aynı zamanda yeni bir sanat dili öğrenecek, yeni kalıpları tanıyacak ve kendisini daha yaratıcı şekilde ifade edebilecek.

Hangi malzemeler gerekli?

* Düz, strafor levhalar. Bunları herhangi bir nalburda veya inşaat-boya malzemeleri satan dükkanlarda rahatlıkla bulabilirsiniz. Fiyatları da oldukça uygundur.

* İnşaat kağıdı

* Ahşap kalem, kürdan, beyaz renkli kurşun kalem ya da dondurma çubuğu gibi oyma malzemeleri

* Zamk boyası ya da suda çözünebilir blok baskı mürekkebi

* Boya rulosu ya da döner fırça

Nasıl yapılır?

1. Önce çocuğunuzla hangi şekilleri, şablonu kullanacağınızı tartışın. Bir doğa yürüyüşüne çıkın ve ağaçlardan, çiçeklerden ve hatta hayvanlardan esinlenerek fikir edinin. Daha sonra da eve göz atabilirsiniz. Örneğin sevdiği kıyafetler üzerindeki desenleri tercih etme şansınız da var.

2. Şekil – şablon kararına vardıktan sonra, sanat eserinizi yapmaya başlayın. Önce ahşap oyma aletinizle, seçtiğiniz şablonu strafor levha üzerine çizmeye başlayın. Doğru baskıyı ayarlamak için birkaç deneme yapması gerekebilir. Deneyip yanılmasına izin verin. Eğer kazara fazla delik açarsa, tekrar denemesi için onu teşvik edin. Eğer çizdiği kısmı yeterince baskı yapmadığı için rahat göremiyorsa, tekrar üstünden geçmesini söyleyin.

3. Şeklin çizildiği strafor çevresini zamk boyası ya da mürekkeple kaplayın. Çocuğunuz burada boya rulosunu kullanabilir. Eğer evde bulunmuyorsa, boya fırçaları da gayet iş görecektir. Boya ya da mürekkebin doğrudan oyulmuş çizgilere gelmediğine emin olun aksi takdirde baskıda şekiller gözükmeyecektir.

4. İnşaat kağıdının üstüne boyanmış ya da mürekkeplenmiş levhayı yerleştirin. Çocuğunuzdan bunu sıkıca yapmasını isteyin.

5. Son olarak da, tabakayı kağıdın üstünden çekin ve ortaya çıkardığınız eseri görün!

Tüm bunları aynı zamanda farklı resimler, şekillerle de yapabilirsiniz. Dolayısıyla tabakayı defalarca kullanmanızı, ortaya farklı renklerle, farklı görüntüler çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Yapım Aşamaları Görseli: 

Yazı https://www.education.com/activity/article/pattern-scratch-prints/ adresinden çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir