Çift Anadal Nedir? Nasıl Yapılır? Sık Sorulan Sorular.

Herhangi bir lisans programına dahil olan öğrencilerin istekleri doğrultusunda bir lisans programına daha dahil olabilme imkanıdır. Eş zamanlı olarak iki bölümün okunmasıdır diyebiliriz. Ortak derslerin olması programda kolaylık sağlayan etkendir. Çift anadal programını başarı ile bitiren öğrenciler, mezun olduklarında iki ayrı diploma sahibi olacaklardır.

Çift Anadal Programına Katılımın Şartları Nelerdir?

Aslında bu soru biraz da üniversitelerin senato kararlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çift anadal imkanı sunan üniversitenin çift anadal kılavuzunu okumanız en doğrusu olacaktır. Belirgin katılım şartlarından bahsedecek olursak eğer;

  • Öğrecilerin tamamladıkları dönemler boyunca hiç alttan ders bırakmamış olmalıdır. 1 alttan ders, çift anadal programına katılımı engelleyecektir.
  • Ortalamanın en az yüzlük sistemde 70, dörtlük sistemde 3.00/4.00 olmalıdır. Fakat, üniversitelerin kılavuzlarına göre de değişkenlik gösterebilmektedir.
  • Esas programınızda sınıfta ilk %20 lik kısımda olma şartı aranır. Anlayacağınız üzere çift anadal için sıkı bir eleme yapılmaktadır. Eğer ki %20’lik kısımda yer almıyor ise öğrenci girilen merkezi sınavın taban puanına bakılmaktadır. Taban puanından daha yüksek almış olmak şansı arttıracaktır.

Çift Anadal için Kontenjan Durumu Nedir?

Şunu belirtmek isterim ki, üniversiteler çift anadal kontenjanlarını çok sınırlı sayıda tutmaktadırlar ve genellikle her sene talebe oranla bu sayı yükselip alçalmaktadır. Değişkenlik esastır. Geçmiş yıllarda üniversitenizde 4 kişi alınırken bulunduğunuz sene talebin çok olması nedeniyle 2 kişi arttırılıp 6 kontenjan açılma ya da tam tersi olma ihtimali vardır.

Çift Anadal Programına Hangi Süre İçinde Başvuru Yapılabilir?

Programa başvurma şartlarında her üniversite açıkça belirtmektedir. Okunulan programda en erken 3. Yarıyıl içinde ve en geç 5. Yarıyıl içinde başvurular kabul edilmektedir. Bu yarıyıllar dışında başvuru yapamazsınız ve hakkınız olmaz.

Bir Çift Anadal Programına Kayıtlıyken Başka Programa Da Başvurabilir Miyim?

Bu durum, kesinlikle kabul olmamaktadır. Sadece bir çift anadal programına kayıt olabilirsiniz. Aynı anda birden fazla çift anadal programına kayıt olma imkanınız bulunmamaktadır fakat mutlu bir haber vermek isterim, bir çift anadal programına kayıtlıyken aynı zamanda yandal programlarına katılabilirsiniz.

çift anadal not ortalaması kaç olmalı
Çift anadal süresinde not ortalamasını 3’ün üzerinde tutmak yararınıza olacaktır.

Çift Anadal Yaparken Not Ortalaması Kaç Olursa Programdan Siliniriz?

Bu soru da aslında üniversitelerin her biri için farklı yanıtlanmaktadır. Tavsiyem, 2.60’ın altına düşmemeniz 3 ve 3’ün üstünde ortalama tutmanız yönündedir. Ne kadar iyi ortalama o kadar iyi diploma puanı demektir. Bir önemli konu daha mevcuttur, çok önemlidir. Çift anadal programına kayıtlı olan öğrenci, anadalında bir defalığına mahsus 70 in altına düşebilir. -65 e kadar düşebilir- fakat ikinci defa 70’ in altına düşerse ikinci anadal programından kaydı silinecektir. Ayrıca iki yarıyıl üst üste ders seçimi yapmayan öğrencinin kaydı da silinecektir.

Çift Anadal Programında Ki  Başarısızlık Durumu Öğrencilerin Anadal Programını Etkileyebilir Mi?

Böyle bir şey söz konusu değildir, ikisi ayrı programlar olduğu için etkileme gibi bir durum oluşmamaktadır.

Çift anadalı tamamlamak için öğrenciler senato kararına istinaden 2 yarıyıl ek süre alabilmektedir.

Çift Anadal Programı Ne Kadar Sürede Tamamlanıyor?

Eğer, öğrenci anadalında mezun oluyorsa diploma hakkını elde etmiş fakat ikinci anadal programını bitirememiş ise öğrenim süresi ikinci anadal programının ilgili senatosunun kararı ile en fazla iki yarıyıl uzatılabilmektedir. Ek süre boyunca öğrenim ücretini ödemeye devam edecektir.

Neden Çift Anadal Yapıyorum?

Üniversite öğrencilerinin birçoğu, alternatif seçenekler ile geleceklerini garanti altına almak ya da kendi yapabileceklerinin daha da üstünü başarabileceğine inanarak akademik anlamda başarı elde etmeye çalışmaktadır. Birçok öğrenci ise asıl yapmak istediklerini seçimlerini yaptıktan sonra fark etmektedir. Şöyle açıklayabilirim ki; hayatta insanların kendilerine ben ne istiyorum, gerçekten istediğim nedir? Sorusunu pek fazla sormadığını söylemek mümkündür. Bir üniversite programını kazandığınızda o programı neden okuduğunuzu ve daha başka neler yapabileceğinizi düşündünüz mü? İnsan ne kadar hayal ederse ve umut ederse ayrıca kendine inanırsa aslında o kadar istediğine ulaşacaktır. Bu bağlamda, okuduğunuz bölümün yanına bir başka bölüm daha ekleyerek iş hayatına ve akademik hayata 1-0 önde başlamak mümkündür. Bu fikir, kulağa oldukça harika gelmektedir. Kolay gibi görünse de bir takım zorlukları da mevcut olacaktır.

Çift anadal yapmayı düşünen kişilerin bazıları, şartları ve dersleri gördükten sonra vazgeçiş aşamasına kolaylıkla gelebilmektedir. Sıkı bir çalışma düzeni ve program isteyen bu seçimi yapabileceğinize olan inancınız çok yüksek olmalıdır. Bu programı psikoloji ve sosyoloji bölümleri arasında anlatmak doğru bir seçim olacaktır. Ülkemizde sıklıkla tercihler bu yönde yapılmaktadır. Okunulan bölüm, kişinin hayal etmediği bir bölüm olabilir ya da kişi, akademik anlamda kendini geliştirmek için bir anadal daha edinmek istiyor olabilir. Bu durumda öğrenciler çeşitli araştırmalar yaparlar fakat kendilerine uygun cevapları bulmak zordur ki bir de etrafında çift anadal programı yapan birilerine bunu sormak daha da zordur çünkü karşılaşmak bile mucize gibi gelebilir insana. Böyle bir uygulamanın varlığından haberdar olmayanlar da fazlasıyla mevcuttur. Bu nedenle derin bir bilgi edinmek zorlaşmaktadır.

Çift Anadal Yapmanın Şartları Üniversiteden Üniversiteye Değişmektedir

Üniversiteler, kendi bünyelerinde senato kararları alarak bir yönerge belirlerler. Öğrenciler çift anadal yapmak istedikleri okulların çift anadal yönergelerine bakarak, fikir sahibi olabilmektedirler. Baştan belirtmek isterim ki her üniversite çift anadal için gerekli şartları farklı ele alabilir. Bu sebeple üniversitenizin web sitesini ve çift anadal ile ilgili duyurularını sıkça takip etmelisiniz. Örneğin ortalamanın yüksekliği konusunda net bir bilgi vermemiz pek mümkün değildir. Her sene çift anadal yapılması istenen okulun çift anadal kılavuzlarında ayrıntılı bir biçimde ortalamalar için veri, kaç kişi kabul edilebildiği gibi verileri bulabileceklerdir. Bu veriler her sene değişebilen verilerdir. Bununla beraber bir husus daha vardır.

Her Üniversitede Çift Anadal var mı?

Her üniversite çift anadal programı sunmamaktadır. Öğrencilerin eğer sonradan akıllarına çift anadal imkanı geldiyse ve okullarında mevcut değilse, üzülmelerine gerek yok çünkü ilk sınıfta yatay geçiş yaparak ilgili üniversiteyi tercih edebilmektedirler. Çift anadal programında öğrenciler için esas olan en önemli madde şudur: Bir öğrenci, çift anadal başvurusu yapabilmek için en erken 3. Yarıyıl en geç 5. Yarıyılda olmalıdır. Evet, bu çok önemli ve zamanın su gibi aktığını çift anadal kazanmak için çaba harcadığınızda muhtemelen fark edeceksiniz. Çift anadala uygun görülen öğrenciler, üniversitelerin website’lerinde duyurular kısmında ilgili gün ve saat içinde belirtilecektir.

Psikoloji-Sosyoloji Çift Anadal Yapmak

Psikoloji bölümü okurken sosyolojii bölümünü de okuyabilir miyim sorusunu sık duyarız. Elbette, tam tersi de mümkündür. Aslında Psikoloji bölümü okurken de sosyoloji bölümü okurken de daha bir çok programa başvuru yapabilmeniz mümkündür. Unutulmamalıdır ki bir öğrenci yalnızca bir tane çift anadal programına kayıt olabilir. Yani başvurduğunuz bütün çift anadal bölümlerine kabul edilseniz de bir tanesine gitmeniz mümkündür. Biraz, çalışma düzeninden ve iki programın işleyişinden bahsetmek istiyorum. Bölümler arasında havuz dersler mevcuttur. Aynı dersleri iki bölümde de tamamlayabilirsiniz. Yani bölüm dersleri neredeyse aynıdır demek çok da yanlış olmayacaktır tabi sosyoloji ve psikoloji bölümleri açısından.  

Çift anadal yapmak zorlu bir çalışma sürecini de beraberinde getirmektedir.

Çift Anadal Yapmak Zor mu?

Çift anadalın zor bir yönü de şudur; düzenli çalışma yapabilmek… İşte tüm mesele bu. Kendini bu çalışma temposuna hazırlamış öğrencilerin başvurması gerekir. Müthiş bir motivasyon ve tempoda çalışan çift anadal öğrencileri iki bölümün gerektirdiği her dersin altından kalkabilmelidir. Üstün bir kapasite de gerektirmektedir.  Birden 30 AKTS dersleriniz varken bir de bakıyorsunuz dersleriniz çoğalmış, krediler artmış ve bir sürü sorun. Bu yüzden günü gününe çalışma yapmayan öğrenci çuvallayacaktır ve başarılı olamayacaktır. Çift anadalın kuralları arasında yazar, çift anadal almaya hak kazanan öğrenciler programda belirlenen ortalama altına düşerse programları iptal edilecektir. İşin acı tarafı da budur. Ama sanıyorum ki, gerçekten bir hedefi olan, kendini buna hazırlamış öğrenciler bir sıkıntı yaşamadan yüksek notlar ile iki bölümde de başarıyı yakalayacaktır.

Çift anadal yapmanın zor olup olmaması, çalışmayla alakalı bir bakıma. Ne kadar çalışma ve emek o kadar verim ve başarı demektir. Zorlukları birer birer aştıktan sonra da hayatınızda önemli değişmeler olacağını göreceksiniz ve bu sizi gururlandırıp mutlu etmeye yetecektir. Diplomanın yanına ne katarsanız size artı olarak döneceğinizden emin olun. Bunları yapmadan önce de kendinize sormayı unutmayın “Bunu başarabilir miyim?”, “Buna hazır mıyım?”. Bu soruların cevaplarını kendinize verdiğinizde cevabınız “Evet, başarabilirim.” ise hiç geç kalmadan, başvurunuzu yapın.

Süreç ile ilgili daha detaylı hususlara bakmak isterseniz; ilgili mevzuat için tıklayın.

Edanur Erman

Bartın üniversitesi'nde Psikoloji ve Sosyoloji bölümlerinde çift anadal yapmaktadır. Aynı zamanda Felsefe bölümü yandal okumaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.