YKS-TYT sonuçları açıklanıyor

Yüzbinlerce öğrencinin sonuçlarını sabırsızlıkla beklediği 2018 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınav sonuçlar ÖSYM web sayfasında yer alan bilgiye göre 31 Temmuz 2018 Salı günü erişime açılacak.

Adaylar bu sonuç sayfasında sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) ve girmiş oldukları Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) puan ve başarı sıralamalarını, ortaöğretim başarı puanlarını ve yerleştirme puanları-başarı sıralamalarını görebilecekler.

Sonuçlar ÖSYM sonuç web sayfası, ÖSYM Android ve iPhone uygulamalarından erişime açılacak.

Özel Eğitim, Okul Öncesi ve Sonuçlar

Bilindiği üzere Okul Öncesi Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği lisans programları YGS-5 ve YGS-4 puan türleri ile öğrenci alırken yapılmış olan düzenleme ile TS-1 puan türü ile öğrenci almışlardı.

YKS ile yapılmış olan değişiklikle öğrencilerin Sözel, Sayısal, Dil ve Eşit Ağırlık olmak üzere 4 farklı puan türü oluşacak. Geçmişte TS-1 ile öğrenci almış olan Okul Öncesi Öğretmenliği ve Özel Eğitim Öğretmenliği lisans bölümleri ise bu yıl Sözel puan türü ile öğrenci alacak. 

Bu iki program ve alanda yaşanan değişiklikleri göz önünde bulundurduğumuz zaman 2018 yılı TYT taban puanları ve başarı sıralamalarının ciddi bir değişiklik göstermeyeceğini söyleyebiliriz. Bu sebeple 2017 LYS sonucunda oluşmuş olan taban puan ve bu bölümleri seçmek isteyen adaylara fikir verecektir.

Bahse konu lisans programları 2017 LYS sonucunda oluşmuş olan taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

One thought on “YKS-TYT sonuçları açıklanıyor

  • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 06:18
    Permalink

    Hocam merhabalar bu yıl Maltepe Üniversitesi (%50) tahmini olarak hangi sıralamada kapatır. Saygılar…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.