Teknolojisiz bir yazda çocukları fotoğraflamak

Yazı İçeriği

Çocukların teknolojiden uzak olduğu bir zaman aralığını düşünmek bazen hepimize fazlasıyla güç geliyor. Özellikle okul öncesi dönemde teknolojinin kontrolsüz kullanımı üzerine elbette ki çok şey söyleyebiliriz. Tabletten başını kaldırmayan çocukların yaşayacağı iletişim sorunları, internet ve sosyal medyanın kontrolsüz içerik sunulan bir yer olarak çocuğun gelişimine ciddi zararlar verebileceği, ve daha yüzlercesi. Ancak bir başka gerçeklik var ki: çocukların aslında çocukluk olarak ifade ettiğimiz gerçeklikten gün geçtikçe uzaklaşıyor oldukları. 

Sahiden de, hepimiz çocukluğumuza dair müthiş anılarla doluyuz; saklambaç oynanan sokaklar, yaz tatillerinde kırlarda birlikte koşulan yaz arkadaşları, babayla gidilen eğlenceli balık günleri, sıcaklığını onyıllar sonra dahi özlediğimiz arkadaşlıklar. Tüm bunları özlemle anıyor olmamıza karşın bazen aşırı korumacı bir tavırla, bazen kendimiz bu deneyimlerden uzaklaştığımız için, bazense yalnızca fırsatlar yaratamadığımız için çocukların bu güzel deneyimlerine engel oluyoruz, onların bu değerli deneyimleri yaşamalarına fırsat vermiyoruz.

Fotoğrafçı Elwira Kruszelnicka konuyla ilgili olarak “Just Summer” adıyla bir fotoğraf öyküsü yayınladı. Kruszelnicka yaşadığı bu deneyimi şu sözlerle anlatıyor:

“Özellikle yaz aylarında güneşi, suyu, doğayla ilişki kurmayı seviyorum. Bu zamanlar bana yetişkin hayatın endişeleri ile çevrelenmemiş olduğumuz, umarsız çocukluk anlarını hatırlatıyor. 

Yıllardır çocukların düşünmeksizin bir şeyleri yapabilme, ve her şeyi unutabilme (fotoğraf makinemin varlığını bile) yetenekleriyle yazın tadını çıkarmalarını objektifimin arkasından keyifle izliyorum. 

Yaz ve yaşamımızın geri kalanı boyunca özleyeceğimiz o mutluluk dolu anlar çabucak bitti.

Çocukların doğada ne kadar mutlu olduklarını bu fotoğraflarda bir kez daha göreceksiniz. İyi seyirler!

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.