YKS, Okul Öncesi ve Özel Eğitim

Okul Öncesi Öğretmenliği TS-1 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları İçin Tıklayın. 

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere sınav sisteminde bir değişiklik oldu ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Bu yazımızda YKS’nin ne gibi değişiklikler getirdiğini ve Okul Öncesi Öğretmenliği (veya Özel Eğitim Öğretmenliği) programına yerleşmeyi planlayan adayların ne gibi bir yol haritası oluşturması gerektiğine değineceğiz.

Okul Öncesi Öğretmenliği (ve Özel Eğitim Öğretmenliği) programı hedefleyen adaylar için 2017 yılı oldukça gergin ve muğlak bir yıl oldu. Bu programlar daha önce YGS ile öğrenci alırken 2017 yılında TS-1 puan türüyle öğrenci aldılar. Yeni bir sistem değişikliği oldu ve YKS’nin kafaları karıştırmaması için ne gibi değişiklikler ortaya konulduğuna göz atalım.

YKS ne getiriyor?

YKS ile ilgili çok şey söylendi, daha da söyleneceğe benziyor. Ancak bugün (9 Kasım 2017) YÖK tarafından yeni bir değişiklik yapıldı. Sınavın ilk oturumunda (Temel Yeterlilik Testi – TYT) yalnızca Türkçe ve Matematik sorularının olacak olması tepki almıştı. Bugün yapılmış olan düzenlemede TYT’de 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 de Sosyal Bilimler olmak üzere 120 sorudan oluşacak. Bu haliyle yapı olarak TYT, geçtiğimiz yıllarda uygulanan YGS’ye daha benzer hale geldi . Ayrıca bugün yapılmış olan düzenleme ile oturumların aynı günde olacak olması kararı değiştirildi. İlk oturum olan TYT 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar sabah, Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar öğleden sonra yapılacak.

Bunun yanı sıra YGS’de 6 puan türünde puan hesaplanırken TYT’de yalnızca bir puan türü olacak. Burada tabi ki akla şu soru geliyor, tek bir puan türü olacaksa, tüm soruların ikinci oturum sonrasında hesaplanacak puanlara etkisi aynı mı olacak? Yani sözel puana Fen Bilimleri sorularının da Türkçe sorularının da etkisi aynı mı olacak? Şu an elimizdeki verilerle ortadaki portre bu. İkinci oturum sonrası oluşacak olan puanları tüm TYT soruları aynı düzeyde etkileyecek.

YKS’de puan türleri

Geçtiğimiz yıllarda uygulanmakta olan sistemde ikinci oturum (LYS) sonrası hesaplanan TS-1, TS-2, MF-1, MF-2 vd. gibi puan alanları bulunuyordu ve programların aldığı puan türü değişiklik gösteriyordu. Örneğin Türkçe Öğretmenliği TS-2 ile alırken, Okul Öncesi Öğretmenliği TS-1 ile alıyordu. Bu puanların ağırlığını oluşturan dersler değişiklik gösteriyordu.

YKS’de lisans programlarında kullanılacak olan Sözel, Sayısal, Dil ve Eşit Ağırlık olmak üzere 4 farklı puan türü var. Dolayısıyla üstte örneklediğimiz Türkçe Öğretmenliği de Okul Öncesi Öğretmenliği de Sözel puan türü ile öğrenci alacak.

YKS’de puanlar nasıl hesaplanacak?

ÖSYS’de her puan türünü oluşturan derslerin ağırlığı farklı iken YKS’de üstte belirttiğimiz puan türlerini oluşturan tek bir formül var. İlk oturum olan TYT’nin ağırlığı %40, diğer girilen ikinci oturumlar %30-%30 olmak üzere %60. Yani Sözel puan oluşturmak isteyen bir aday, ikinci oturumda Türk Dili Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 olmak üzere iki sınava girecek.

YKS’de puanları oluşturacak olan ağırlıklar.

Okul Öncesi veya Özel Eğitim hedefleyen adaylar ve YKS

Sanıyorum yukarıda YKS’yi genel hatları ile özetledik. Her ne kadar adayları strese sokmuş olsa da özellikle bugünkü düzenlemeyi düşündüğümüz zaman YKS çok ciddi değişiklikler getirmiyor. Okul Öncesi ve Özel Eğitim özelinde konuşacak olursak adayların izleyeceği yol şu şekilde; bilindiği üzere bahse konu iki lisans programı TS-1 ile öğrenci alıyordu. YKS’de ise Sözel puan türü ile öğrenci alacak. Üstteki görselde görüleceği üzere Sözel puanı oluşturmak isteyen bir öğrenci TYT sonrasında iki sınava daha girecek: Türk Dili Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2. Bu sınavlar sonucu oluşacak olan Sözel puanı ile bahse konu lisans programlarına yerleşebilecek.

Oluşacak gündeme göre, konu ile ilgili yazmaya devam edeceğim. Sorularınız için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

45 thoughts on “YKS, Okul Öncesi ve Özel Eğitim

 • 9 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:47
  Permalink

  Tek puan türünün olması sıralamalarıda geçen seneye göre değiştirmezmi hocam?Tüm sözel bölümler için tüm sözel dersler aynı değerde sonuçta.Tel puan türü olcak olursa Okul öncesi kaç puanla kapatır sizce?

  Yanıtla
  • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:52
   Permalink

   Berivan bu konular hakkında yorum yapmak için şimdi çok erken görünüyor. Puanlar konusu yine muamma. Tek bir sözel puanı oluşacak ve bu da mutlaka sıralama ve puanları etkileyecek.

   Yanıtla
 • 6 Aralık 2017 tarihinde, saat 07:59
  Permalink

  Benim bölümüm TM ama TS den de girmek istersem girebiliyor muyum puanım hesaplanır mı?

  Yanıtla
 • 13 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  Öncelikle mrb.
  Ben eşit ağırlıkçıyım, ve ben okul öncesi öğretmeni olmak istiyorum ,matematiği yapamıyorum …
  TS den alabilirmi
  Teşekkürler…!

  Yanıtla
 • 16 Aralık 2017 tarihinde, saat 05:21
  Permalink

  Merhaba hocam, İnşallah hayırlısıyla yıldız teknik okul öncesi istiyorum. Geçen sene 409 taban puan ile alıyodu sizce bu sene bi değişiklik olur mu?

  Yanıtla
  • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 02:29
   Permalink

   Merve merhabalar,
   YKS puan türlerindeki değişiklik sebebi ile yine bir karmaşa yaşanacak gibi görünüyor.

   Yanıtla
 • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 03:20
  Permalink

  Mrb ben izmir dokuz eylul universitesi ozel egitim ogretmenligi istiyorum. Benim ortalama kac net yapmam gerekiyor dokuz eylul e gidebilmek icin

  Yanıtla
 • 25 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:09
  Permalink

  Merhabalar hocam , ben bir tm öğrencisi olsam da ts den girerek okul öncesi kazanmak istiyorum . Sizin görüşünüze göre okul öncesi öğretmenliğini okumak için ideal olabilecek üniversite hangisi ?

  Yanıtla
  • 26 Aralık 2017 tarihinde, saat 01:15
   Permalink

   Eda merhabalar.
   Boğaziçi ve ODTÜ İngilizce eğitim açısından bence önde seçenekler. Diğerleri için farklı etmenler giriyor devreye.

   Yanıtla
 • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 06:42
  Permalink

  Hocam kafam çok karıştı ya şimdi okul öncesi öğretmenliği hangi puan türünde alıyor ben anlamadım

  Yanıtla
 • 3 Ocak 2018 tarihinde, saat 06:45
  Permalink

  Merhaba hocam
  Hocam ben okul öncesi öğretmenliği istiyorum ve sözelim nasıl gidecem hangi puan türüne giriyor anlamıyorum ya hep değişiklik oluyor kafan çok karıştı lütfen bir açıklama yapın

  Yanıtla
 • 27 Ocak 2018 tarihinde, saat 07:34
  Permalink

  Hocam okul öncesi için kaç net yapmam lazım tyt den ayt den

  Yanıtla
 • 28 Ocak 2018 tarihinde, saat 07:32
  Permalink

  Merhaba hocam
  Hayalimdeki bölüm dokuz eylül özel eğitim bunun için gerçekten çalışıyorum lakin hangi dersten en az kaç net yapmam gerekiyor bilemiyorum. Yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla
  • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 18:07
   Permalink

   Merhaba Mehmet,
   Bilvesile Can ve Dilan’a da cevap vermiş olayım. Yakında konu ile ilgili bir yazı hazırlayacağım gibi görünüyor. E-posta adreslerinize yazıyı yollayacağım.
   İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 • 29 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:14
  Permalink

  Yeni sisteme gore ,okul öncesi ogrt. Kazanmak için kac net yapilmali

  Yanıtla
 • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:49
  Permalink

  Okul öncesi ve ozel egitim icin kac net yapmamiz gerekiyor ?

  Yanıtla
 • 7 Şubat 2018 tarihinde, saat 12:03
  Permalink

  Merhaba hocam ben tm ögrencisiyim özel egitim istiyorum o da ts den aliyo Artik ve matematik de yapamiyorum sizce ts’ye mi gecmeliyim kafam cok karisik. Bi yorum yaparmisinz

  Yanıtla
 • 10 Şubat 2018 tarihinde, saat 11:03
  Permalink

  merhaba sizce Anadolu Üniversitesi nasıl düşünülebilir mi ?

  Yanıtla
  • 17 Mart 2018 tarihinde, saat 03:44
   Permalink

   merhaba Hanife Anadolu Üniversitesi okul öncesi için açık öğretim değil mi çünkü ben de anadolu üniversitesini istiyorumda araştırdığımda açık öğretim yazıyordu da bilgilendirirsen sevinirim.

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 03:51
  Permalink

  TYT ile 4 yıllık özel öğetim okuyabilirmiyiz hocam.
  Ayrıca kaç net yapmalıyız?

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2018 tarihinde, saat 07:52
  Permalink

  Okulöncesi icin matematikten kac tane net yapmam gerekir

  Yanıtla
 • 2 Mart 2018 tarihinde, saat 06:54
  Permalink

  ÖzleL eğitim öğretmenliği için n az kaç net yapmak gerekiyor hocam

  Yanıtla
 • 16 Mart 2018 tarihinde, saat 07:13
  Permalink

  Ben sayısalım ama okul öncesi okumak cok istiyorum yani benim tyt den sonra ikinci basamakta sosyal ve edebiyatta çözmem mi gerekli

  Yanıtla
  • 25 Mart 2018 tarihinde, saat 15:48
   Permalink

   Türk dili ve edebiyatı 1 bide sosyal bilgiler bölümlerini çözeceksin

   Yanıtla
 • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Sizce ortalama kaç net gerekir özel eğitim için puanları almak oldukça zor gözüküyor
  Bi de soruların bu kadar azaltılmış olmasi biraz da dezavantaj deil mi

  Yanıtla
 • 24 Mart 2018 tarihinde, saat 22:39
  Permalink

  Hazırladığınız yazıyı bana da yollar misiniz

  Yanıtla
 • 18 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  Hocam sizce kaç netlerle olur tahmini varmı bi fikriniz okul öncesi için en azından hani bi fikir olsa diye eğer yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 • 3 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:00
  Permalink

  Hocam iki yillik okul oncesi yokmu .Ve iki yillik anaokul ogretmenliginden dgs ile4 yila cikarip okul oncesine gecebiliniyormus dogrumu?
  Sayet oyleyce dort yillik kazanamazsam boyle yapacagim.
  Ama anaokul ogretmenliginin iki yilliktan alacagina dair bisey goremedim.

  Yanıtla
 • 5 Mayıs 2018 tarihinde, saat 14:23
  Permalink

  Bende MF yani sayisalim kardeşim otizm ve bu alanda ilgim var özel eğitim ogretmenligine ılgım var acaba mfden nasıl olunur

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2018 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  hocam merhaba yazı hazırlayıp atıcakmışsınız ama ben biraz geç kaldım sanırım banada atma şansınız varmı acaba ?

  Yanıtla
 • 2 Haziran 2018 tarihinde, saat 17:21
  Permalink

  Hocam sizce okul oncesi mi özel eğitim mi daha iyi gelecekte olur ?

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2018 tarihinde, saat 14:26
  Permalink

  hocam öğleden sonraki oturum içinde giriş belgesi lazım mı

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2018 tarihinde, saat 11:36
  Permalink

  hocam merhaba,
  sınav da bittiğine göre artık okul öncesi için biraz daha belirgin bir şeyler söylenebilir mi? çoğu eğitimci sözel bölümlerin bu sene çok gerileyeceğinden bahsediyor doğruluk payı nedir sizce ? geçen sene 30 binle kapatan üniversite bu sene kaç bin gerileyebilir mesela ? cevaplarsanız çok mutlu olurum. iyi çalışmalar..

  Yanıtla
 • 2 Temmuz 2018 tarihinde, saat 19:04
  Permalink

  Hocam geçen sene 35k ile alan üniversite bu sene kaç bin geriler herkes geriler diyor yardımcı olur musunuz:(

  Yanıtla
 • 3 Temmuz 2018 tarihinde, saat 20:25
  Permalink

  Arkadaslar nasil netleriniz bnm tyt turkce 35 sosyal 15 edbyt sosyal 32.50 sosyalbilimler 26.50 diplomam 86 ozel egtm ya da cocuk gelisimi olur mu ist ici

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:31
  Permalink

  Hocam tahminlerinize güveniyorum bu sene ozel egtim ve okul oncesi icin beklentileriniz nedir?

  Yanıtla
  • 4 Temmuz 2018 tarihinde, saat 18:33
   Permalink

   Ikinci univ olarak 2 sinden birini okumak istiyorum 50 tyt 57 ayt 86 diploma notum var

   Yanıtla
   • 25 Ekim 2018 tarihinde, saat 12:00
    Permalink

    bende okul önce öğretmenliği istiyorum ama YKS de hangi sınavlara gireceğimi bilmiyorum bana yardımcı olur musunuz?

    Yanıtla
 • 6 Temmuz 2018 tarihinde, saat 23:57
  Permalink

  Hocam iyi günler Tyt toplam netim 58, Ayt 48 okuldan 43 puan geliyor, sizce şansım ne kadar ?

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2018 tarihinde, saat 04:14
  Permalink

  hocam sizce bu sene okul öncesi kaç binden alır ortalama

  Yanıtla
 • 4 Ağustos 2018 tarihinde, saat 14:25
  Permalink

  Hocam ben sozelde 45 bindeyim acaba okul öncesi ogretmenligi tutar mi

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2019 tarihinde, saat 08:41
  Permalink

  Mergaba puanim 304 okul ocesi yada ozel egtim gelirmi

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.