YKS, Okul Öncesi ve Özel Eğitim

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere sınav sisteminde bir değişiklik oldu ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmaya devam ediliyor. Bu yazımızda YKS’nin ne gibi değişiklikler getirdiğini ve Okul Öncesi Öğretmenliği (veya Özel Eğitim Öğretmenliği) programına yerleşmeyi planlayan adayların ne gibi bir yol haritası oluşturması gerektiğine değineceğiz.

Okul Öncesi Öğretmenliği (ve Özel Eğitim Öğretmenliği) programı hedefleyen adaylar için 2017 yılı oldukça gergin ve muğlak bir yıl oldu. Bu programlar daha önce YGS ile öğrenci alırken 2017 yılında TS-1 puan türüyle öğrenci aldılar. Yeni bir sistem değişikliği oldu ve YKS’nin kafaları karıştırmaması için ne gibi değişiklikler ortaya konulduğuna göz atalım.

YKS ne getiriyor?

YKS ile ilgili çok şey söylendi, daha da söyleneceğe benziyor. Ancak bugün (9 Kasım 2017) YÖK tarafından yeni bir değişiklik yapıldı. Sınavın ilk oturumunda (Temel Yeterlilik Testi – TYT) yalnızca Türkçe ve Matematik sorularının olacak olması tepki almıştı. Bugün yapılmış olan düzenlemede TYT’de 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri, 20 de Sosyal Bilimler olmak üzere 120 sorudan oluşacak. Bu haliyle yapı olarak TYT, geçtiğimiz yıllarda uygulanan YGS’ye daha benzer hale geldi . Ayrıca bugün yapılmış olan düzenleme ile oturumların aynı günde olacak olması kararı değiştirildi. İlk oturum olan TYT 23 Haziran 2018 Cumartesi sabah, ikinci oturum 24 Haziran 2018 Pazar sabah, Dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar öğleden sonra yapılacak.

Bunun yanı sıra YGS’de 6 puan türünde puan hesaplanırken TYT’de yalnızca bir puan türü olacak. Burada tabi ki akla şu soru geliyor, tek bir puan türü olacaksa, tüm soruların ikinci oturum sonrasında hesaplanacak puanlara etkisi aynı mı olacak? Yani sözel puana Fen Bilimleri sorularının da Türkçe sorularının da etkisi aynı mı olacak? Şu an elimizdeki verilerle ortadaki portre bu. İkinci oturum sonrası oluşacak olan puanları tüm TYT soruları aynı düzeyde etkileyecek.

YKS’de puan türleri

Geçtiğimiz yıllarda uygulanmakta olan sistemde ikinci oturum (LYS) sonrası hesaplanan TS-1, TS-2, MF-1, MF-2 vd. gibi puan alanları bulunuyordu ve programların aldığı puan türü değişiklik gösteriyordu. Örneğin Türkçe Öğretmenliği TS-2 ile alırken, Okul Öncesi Öğretmenliği TS-1 ile alıyordu. Bu puanların ağırlığını oluşturan dersler değişiklik gösteriyordu.

YKS’de lisans programlarında kullanılacak olan Sözel, Sayısal, Dil ve Eşit Ağırlık olmak üzere 4 farklı puan türü var. Dolayısıyla üstte örneklediğimiz Türkçe Öğretmenliği de Okul Öncesi Öğretmenliği de Sözel puan türü ile öğrenci alacak.

YKS’de puanlar nasıl hesaplanacak?

ÖSYS’de her puan türünü oluşturan derslerin ağırlığı farklı iken YKS’de üstte belirttiğimiz puan türlerini oluşturan tek bir formül var. İlk oturum olan TYT’nin ağırlığı %40, diğer girilen ikinci oturumlar %30-%30 olmak üzere %60. Yani Sözel puan oluşturmak isteyen bir aday, ikinci oturumda Türk Dili Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2 olmak üzere iki sınava girecek.

YKS’de puanları oluşturacak olan ağırlıklar.

Okul Öncesi veya Özel Eğitim hedefleyen adaylar ve YKS

Sanıyorum yukarıda YKS’yi genel hatları ile özetledik. Her ne kadar adayları strese sokmuş olsa da özellikle bugünkü düzenlemeyi düşündüğümüz zaman YKS çok ciddi değişiklikler getirmiyor. Okul Öncesi ve Özel Eğitim özelinde konuşacak olursak adayların izleyeceği yol şu şekilde; bilindiği üzere bahse konu iki lisans programı TS-1 ile öğrenci alıyordu. YKS’de ise Sözel puan türü ile öğrenci alacak. Üstteki görselde görüleceği üzere Sözel puanı oluşturmak isteyen bir öğrenci TYT sonrasında iki sınava daha girecek: Türk Dili Edebiyatı – Sosyal Bilimler 1 ve Sosyal Bilimler 2. Bu sınavlar sonucu oluşacak olan Sözel puanı ile bahse konu lisans programlarına yerleşebilecek.

Oluşacak gündeme göre, konu ile ilgili yazmaya devam edeceğim. Sorularınız için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

YKS, Okul Öncesi ve Özel Eğitim” için 2 yorum

 • 9 Kasım 2017 tarihinde, saat 12:47
  Permalink

  Tek puan türünün olması sıralamalarıda geçen seneye göre değiştirmezmi hocam?Tüm sözel bölümler için tüm sözel dersler aynı değerde sonuçta.Tel puan türü olcak olursa Okul öncesi kaç puanla kapatır sizce?

  Yanıtla
  • 12 Kasım 2017 tarihinde, saat 23:52
   Permalink

   Berivan bu konular hakkında yorum yapmak için şimdi çok erken görünüyor. Puanlar konusu yine muamma. Tek bir sözel puanı oluşacak ve bu da mutlaka sıralama ve puanları etkileyecek.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir