Buz ve Renkler – Fen Etkinliği

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, renklerin birbirine karışıp yeni formlara girmesinden adeta büyülenirler. Bu eğlenceli aktivite de hem biraz renk karışımı içeriyor, hem de bilimsel yöne sahip. Çocuğunuz sihirli buzla renkli tasarımlar yapmaktan büyük keyif alacak fakat gıda boyası leke yapabileceği için, ona eski kıyafetler giydirmeyi ve masayı da gazete kağıtlarıyla kaplamayı unutmayın.

Hangi malzemeler gerekli?

 • Göz damlası
 • Birkaç küp buz
 • Fazla geniş olmayan bir kap ya da tava
 • 3 plastik kase
 • Sarı, kırmızı ve mavi gıda boyaları

Nasıl yapılır?

 1. İlk olarak 3 plastik kasenin hepsinin de yarısına kadar suyla doldurun. Çocuğunuza bu sırada nasıl ölçüm yapacağını öğretin ve kaseyi onun doldurmasını sağlayın.
 2. Her kasenin içine birkaç damla gıda boyalarından koyun ve renkler istenen kıvama gelene kadar devam edin.
 3. Buz küplerini tavanın ya da sığ tabağın içine koyun.
 4. Çocuğunuza ana renkleri anlatın ve bunların diğer renklerle birleştiğinde hangi renge dönüştüğünü öğretin.
 5. Çocuğunuza göz damlasını nasıl kullanacağını anlatın, kırmızı renkli sudan biraz alıp buz küpünün üstüne damlatmasını sağlayın. Renkli suyun buz küpüyle nasıl bir reaksiyona girdiğini izleyin.
 6. Çocuğunuzun mavi renkli suyu yine aynı buz küpüne damlatmasını sağlayın. Mavi suyun kırmızı olanla birleştiğinde nasıl mora dönüştüğünü anlatın ve yeni tasarımınızdan bahsedin.
 7. Kırmızı ve mavi deneyini yaptıktan sonra, çocuğunuza yeni bir buz küpü verin ve bu sefer sarı ve mavi renkleri kullanarak ortaya yeşil çıkarmasını isteyin. Aynı zamanda kırmızı ve sarıyı karıştırarak turuncu rengini elde etmesini de sağlayın.
 8. Çocuğunuz bütün renk deneylerini yaptıktan sonra, tüm renkleri birbirine karıştırıp buzun ne hâle gireceğini izleyin.
 9. Çocuğunuz buzla oynamaya başladıkça, buz da erimeye başlayacak. Buzun neden eridiğini ona sorun ve daha sonra buz küplerinin, 0 santigrat derece sıcaklıkta erimeye başlayacağını, bunun erime noktası olduğunu anlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.