Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Atama Puanları 2020

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ortaokullarında ya da özel okullarda başta Sosyal Bilgiler dersi olmak üzere alana kaynaklık eden diğer dersleri (İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, İnsan Hakları Yurttaşlık ve Demokrasi, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi vd.) vermek üzere öğretmen yetiştiren bir programdır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı, Eğitim Fakülteleri bünyesinde yer alan 4 yıllık bir lisans programıdır.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programına kaynaklık eden bir diğer lisans programı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bir alandan mezun olup, formasyon eğitimi alarak Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çalışmak mümkün değildir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği KPSS Atama Puanları 2020

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanı atama puanlarının oldukça yüksek olmasının önünde temel iki sebep bulunmaktadır. Alana ayrılan kontenjan sayısı genel kontenjanın küçük bir kısmını oluşturmaktadır (son atamalarda yükseliştedir ve 3% civarına yükselmiştir) ve alandan mezun olan kişi sayısı oldukça fazladır. Son atamalarda Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanına ayrılan kontenjanın artış gösterdiği görülse de, alana ayrılan kontenjan hala yetersizdir.

  • 2016 Ekim’de toplam kontenjanın 0,81%’i (ki korkunç düşük bir oran)
  • 2017 Temmuz da 1,88%’i
  • 2018 Temmuz’da 2,80%’i
  • 2019 Şubat’ta 2,88%’i
  • 2019 Ağustos’ta 2,91%’i
  • 2020 Mart’ta 3,43%’ü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanına ayrılmıştır.

2020 yılı Haziran ayında başvurusu başlayacak ve Eylül’de tamamlanacak olan atamada ise Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanına 665 kontenjan ayrılmıştır. (3,32% civarında)

Chart by Visualizer

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Atama Puanları (KPSS), mülakat puanları ve ayrılan kontenjan yüzdesini üstteki grafikten inceleyebilirsiniz. Görüldüğü üzere mülakat uygulamasının başladığı ilk süreçlerde sözlü sınav (mülakat) puanı ile KPSS puanı arasında ciddi bir fark varken (yaklaşık 6 puan) daha sonraki atamalarda puan yuvarlama yöntemi ile bu adaletsizlik büyük oranda son bulmuştur.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği alanı atama puanları son atamalarda yaklaşık 80 puan civarındadır.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Mezun Sayısı

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği atama puanlarının birçok bölüme göre yüksek olduğundan ve mezun sayılarının fazla olduğundan daha önce bahsetmiştik. ÖSYM’nin yayınlamış olduğu 2019 KPSS ÖABT Sayısal Veriler belgesine göre Sosyal Bilgiler alanından 17664 öğretmen ÖABT sınavına girmiştir. Dolayısıyla 17600 civarında öğretmenin atama beklediğini söylemek mümkün. Alanın atama kontenjanlarının düşük, mezun sayılarının da fazla olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman, bu sayının her yıl bir miktar arttığı söylenebilir. Mezun olmuş bir Sosyal Bilgiler Öğretmeninin MEB kadrolarında sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayabilmesi için ise bu zorlu süreci atlatıp, 17600 civarında kişinin girmiş olduğu sınavdan ilk 600 kişi içerisinde olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.