E-KPSS 2020 Ne Zaman Yapılacak, Soru İçeriği Nasıl Olacak?

E-KPSS sınavı belli bir engellilik oranı olan ve bunu rapor olarak gösteren engelli memur adayları için 2 yılda bir yapılan bir sınavdır. Memur olarak atanmak isteyen adaylar, 2 yılda bir yapılan E-KPSS sınavına girmek zorundalar. Bu sınav Lise, ön lisans ve lisans düzeyinde yapılmaktadır. ÖSYM tarafından hazırlanan 60 soru çözümü için standart olarak 60 dakika zaman verilir. Görme engelliler için süre artabilir. EKPSS sınavına girip memur olmak isteyen engelli adayları için herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

E-KPSS 2020 Ne Zaman Yapılacak?

Sınava başvuru tarihleri 24 Ocak ile 12 Şubat arasında yapılacak. Bu sınava başvururken ilk kez başvuranlar için engelli raporlarını ÖSYM başvuru merkezine götürebilir. E-KPSS sınav ücreti ise henüz belli değil. Sınavın 26 Nisanda yapılacağı belirtildi. Sınav sonuçlarının da sınavdan 1 ay sonra açıklanacağı belirtiliyor.

E-KPSS 2020 Sınav Soruları

Sınavda 60 soru sorulacağı ve süre olarak 1 saat verileceği ifade ediliyor. Türkçe 15 soru, matematik 15 soru, İnkılap tarihi 10 soru, yurttaşlık bilgileri 6 soru, Türk kültür ve medeniyetleri 3 soru, Coğrafya 5 soru ve güncel siyası kültürel olaylarla ilgili 6 soru sorulacak.

E-KPSS 2020 Sınavına Nasıl Çalışmalı

Matematiğe yatkın olanlar, genelde tarih ve sözel konulara çalışmakta zorlanıyorlar. Sözel alanı sevenler ise matematik alanında zorlanıyorlar. Ancak bu EKPSS sınavında 60 sorudan sadece 15’i matematik konularından gelecek. Sınava çalışmak için İnkılap tarihi (Osmanlının son döneminden başlar) ezberlemek yerine, Ramazan Yetgin KPSS videoları izlenebilir. Video izlerken her video için not almak ve sınava 15 gün kala bu notları tekrar etmek yararlı olacaktır. YouTube platformu, dershaneleri eve getiren bir platform. Tüm KPSS konuları dizi halinde videolar halinde hazırlanıyor ve herkes her konuda konu anlatmaya ve tecrübelerini aktarmaya çalışıyor. Matematik konusunda sıfırdan başlayacakların işi zor ancak az bir MAT1 temeli olanlar için İlyas Güneş hoca harika bir video ders dizisi hazırladı. Türkçe paragraf sorularını çözmek için ise Rüştü hocanın pozitif enerji bombardımanına tutulacağınız videoları ve kitapları var.

E-KPSS 2020 Kolay mı?

Kolay ya da zor kavramı, sınava çalışan veya çalışmayanlara göre izafidir. Eğer yaz aylarından beri her gün düzenli çalıştıysanız sorular size kolay gelir, eğer bilginiz yoksa ve pratik yapmadıysanız tüm sorular size zor gelecektir. Ancak yine de EKPSS normal KPSS sınavından genel olarak daha kolaydır denemez. 2 yıl boyunca geçerliliğini sürdürecek olan bu sınava lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeylerinden farklı zorluk derecesinde sorular sorulacak. Sınava girme amacı memur olarak bir yerlere atanmak olduğu için, her adayın derece yapmak için girmeyi hedef edinmesi gerekiyor. Süre son derece kısıtlı olduğundan, evde kolayca 2 dakikada yapabileceğiniz bir soruyu, sınav ortamında yapamayabilirsiniz. Bunu aşmak için bir kronometre eşliğinde 1 dakikayı geçmeyecek şekilde test sorularını evde her gün çözmeye çalışarak pratik kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir