Bölüm Taban Puanları ve Tercihler

Bu yazımızda tercih dönemi taktikleri olacak. Yazıda en güncel bölüm taban puanları nerede önereceğim. 4 yıllık bölüm taban puanları ve en özel tercih stratejileri yazıda!

En Özel Tercih Taktikleri

Özellikle YKS sonrası aradığımız en güncel üniversite taban puanlarına nereden ulaşılır anlatacağız. Ve en iyi taktikleri vermeye çalışacağız.

4 Yıllık Bölümlerin Taban Puanları

Yazımızı okurken bir taraftan da önerdiğim linki yan sekmede açın. Şimdi biz tercih taktikleri konusunda rehberliğe geçelim.

Üniversite Taban Puanları

Şimdi tercih yapacağınız bölüm ve üniversite üzerine konuşalım. Üniversite ve şehir çok önemli ama bölüm daha önemli. Bölüm tercihi yaparken ilerideki iş imkanları kesinlikle atlanmaması gereken bir detay. Atamaları nasıl veya özel sektörde iş olanakları nasıl. Bunları değerlendirmeniz önemli.

Bölüm daha önemli dedik diye şehir ve üniversitenin araştırılmaması olmaz tabi. Üniversite şehrin neresinde, toplu taşıma nasıl vs. bunları da önceden araştırın.

Ayrıca yanlış düşünülen bir şey var; yüksek puanlı bölüm daha iyidir. Değildir arkadaşlar. Bu her bölüm için geçerli değil. Puanı yüksekse iş imkanı daha çoktur yanılgısına düşmeyin. Gideceğiniz üniversitenin internet sayfasına bakın. Akademik personeline bakın. Hocaları kimler, hangi unvana (prof, doç…) sahipler? Bunları araştırmanı isterim. Üniversite araştırmadan önce ise daha önemli bir şey var:

Tercih yapacağınız bölümün mezunları ne yapıyor. O bölümden mezun olmuş insanları bulun ve konuşun. Nerelerde çalışıyor? İş imkanlarını neler? Onlar mezun oldukları için konu hakkında daha bilgililer. Mezunlardan aldığın bilgiler doğrultusunda yazımıza tekrar gel bir daha oku. İşte o zaman üniversite ve bölüm taban puanları neymiş bakarsın. Ve ona göre tercihini yaparsın.

Tercihler konusunda destek almak için de Öğrenci Kozu‘nu ziyaret edebilirsin. Forum bölümü veya instagram sayfasından ücretsiz şekilde yardımcı oluyorlar. Aklına takılanı sorabilirsin.

Tercih Listesi Hazırlama

Gel şimdi tercih listesini hazırlayalım. Listeyi hazırlarken öncelikle yukarıdaki adımları yapacaksın. Dediğim şekilde bölüm seç kendine. Daha sonra seçtiğin bölüme göre tercih listemizi yapalım.

Önerdiğim linkten bölüm taban puanlarını açın. Başarı sıralamasına göre tercihinizi yapacaksınız. Taban puan ile tercih doğru olmayabilir. Siz başarı sıralamasına göre tercih yapın.

Kendi başarı sıralamanızın biraz üstünden tercih listenizi yapmaya başlayın. En sona yazacağınız bölüm sıralaması ise sizin sıralamanızdan bir hayli aşağıda olsun. En sona kesin gelebilecek bir bölüm yazın. Garanti olsun tercih listeniz.

Yazımızda güzel tavsiyeler verdik diye düşünüyorum. Bu şekilde rehberlik yazıları için önerileriniz varsa yorum yapabilirsiniz. Hızlıca cevaplarız.

Yazımız hoşunuza gittiyse bu yazıyı da paylaşın lütfen. Sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim. Bölüm Taban Puanları ve Tercih Öneriler yazımız gibi daha iyi bir yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir