Neden ODTÜ’de okumalısınız?

Üniversite sınavına sayılı günler kala tahmini tercihler yapmak neredeyse tüm gençlerin kafasında olan bir durumdur. Bir çok sınav adayının ilk üç tercihinin arasında ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi bulunmakta. Peki neden ODTÜ tercih edilmeli?

ODTÜ standartlarında eğitim

Ülkemizde verdiği eğitim konusunda Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile yarışabilecek olan okul sayısı bir elinizin parmaklarını geçmeyecektir. Güçlü akademik kadrosu ile eğitiminize giden her yolda sizi destekleyecek hocalarınız olacaktır. Yetişen mezunları da göz önüne alacak olursak ODTÜ sizlere yüksek kaliteli bir eğitim verecektir. Sınavlarının zor olması sizi derslerinize daha iyi çalışmak için motive edecek ve çalışırken de her şeyi pekiştireceksiniz. Ayrıca verdiği İngilizce eğitimi ile İngilizceyi ana diliniz gibi konuşup yazabileceksiniz. İngilizce yanında sunduğu çok çeşitli diller ile bölümünüzdeyken 2. hatta 3.-4. dili öğrenebilirsiniz. Çok çeşitli seçmeli ders yelpazesi barındıran ODTÜ size kendinizi her alanda geliştirebilmeniz için seçenekler sunacaktır.

ODTÜ kampüsü ve Devrim Stadyumu.
Fotoğraf: ODTÜ Web Sitesi

Kampüsü

Yıllardır var olan çoğu kültürüne sahip çıkan kocaman bir kampüs. Gideceğiniz yere ulaşmak için hayli yürümenizi gerektirecek hatta sizin kaybolmanıza neden olacak ama tüm yeşilliği ile de aklınızı başınızdan alacak bir kampüs. Orada olmak size her zaman evinizdeymiş hissi verecektir. Kampüste bulunan hayvanlar ise size hayvan sevgisini aşılayacaktır.

Kampüs olanaklarından bahsetmek gerekirse ilk olarak geniş yelpazeli spor imkanlarından bahsetmek isterim. Fitnesstan pilatese zumbadan free combata bünyesinde barındığı çok çeşitli spor aktiviteleri ile size kendinizi bu alanlarda geliştirip ve spor yaparak rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Spor aktivitelerinin yanı sıra kampüste bulunan kafe sayısı da çok çeşitli olup makul fiyatlar ile çok çeşitli yemekler sunacaktır. Kafelerin yanı sıra yemekhanesi lezzet fiyat performansında başarılıdır. Yurtların ana kampüsten çok uzakta olmaması ise kampüs hayatınızı kolaylaştıracaktır.

ODTÜ mezuniyet törenleri.

ODTÜ Etiketi

Mezun olduktan sonra sizi diğer mezunlardan ayıran bir etiketiniz olacak; siz ODTÜ‘lü olacaksınız. Yurtiçi ve yurtdışında bilinen, prestijli bir okuldan mezun olmak sizi diğerlerinden öne çıkaracaktır. Sadece mezun olduğunuzda değil staj veya part-time iş ararken de öncelikli kılacaktır.

Eğitim fakültesinde okuyup özel kurumlarda öğretmen ve yönetici olarak çalışmak isteyen kişiler için gerek eğitim kalitesi gerekse öğrencilerinin İngilizce konusundaki yeterlilikleri de onları öne çıkaracak bir etken olacaktır. ODTÜ eğitim fakültesinde okul öncesi öğretmenliği programı da bulunuyor.

Toplulukları

Yaklaşık 100 tane topluluğu bir çatı altında birleştirmiştir. Herkesin hobisi veya isteğine göre bir öğrenci topluluğu bulmak neredeyse kesindir. Eğer bulamıyorsanız da kendi topluluğunuzu kurmak için okul size elinden gelen yardımı yapacaktır. Okuldaki öğrenci topluluklarına katılmak size eğlence ve arkadaşların yanında farklı yetenekler ve networkler kazandıracaktır. Okulun kariyer toplulukları size kariyerinize giden yolda yardımcı olacak çeşitli etkinlikler düzenlerken, Quidditch takımı sizlere eğlence ve takım anlayışının farklı boyutlarını gösterecektir.

ODTÜ Kültürü

Yıllardır var olan kültürleri ODTÜ’yü ODTÜ yapan şeylerdir aslında. En bilindik olanı Devrim Stadyumu’dur elbet. Büyük çim alanı ile Devrim sıcak havalarda okulun neredeyse yarısının toplandığı bir mekan haline dönüşür. Devrim çimlerinde yatarak gökyüzünü izlemek sizi günlük hayatın ve derslerin stresinden bir anlığına da olsa çekip kurtaracaktır.

Bilim ağacı.
Fotoğraf: Wikipedia / Atılım Güneş Baydın

Diğer bir bilindik kültür ise herkesin birbirine “hocam” şeklinde hitap etmesi. Bu hitap şeklinin ilk olarak nasıl çıktığına dair sayısız hikayeler olsa da bana göre en güzel olanı herkesin birbirinden öğrenecek bir şeyi olduğu için birbirine hocam diye hitap etmesidir. Başka bir özelliği ise herkesin birbirine hoşgörü ve saygı çerçevesi içinde yaşaması. Okul bünyesinde farklı düşüncelere, prensiplere sahip yüzlerce öğrenci olmasına rağmen kimseyi diğerine laf ederken göremezsiniz. Ve son olarak bahsedeceğim Bilim Ağacı. Okulun ana kapısından girerken sizleri selamlayan okulun bir simgesi haline gelmiştir.

Ulaşımı

Ankara’nın tam ortası diyebileceğimiz bir yerde konumlanmış olması sebebiyle her taraftan gelen öğrenciye kolaylık sağlamaktadır. Ankara’nın en işlek yollarından olan Eskişehir Yolu üzerinde olması sebebi ile Ankara’nın her tarafından gelen otobüs veya dolmuş bulabilirsiniz. Aynı zamanda tam okulun önünde olan metro ile okula ulaşımınız çok kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.