Apgar Testi-Ölçeği Nedir?

1953 yılında Dr. Virginia Apgar tarafından geliştirilen, yeni doğan bebeklerin herhangi bir yardıma gereksinimi olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılan testtir. Kolay ve hızlı bir şekilde yenidoğanın durumunu belirleme amacıyla geliştirilmiştir. Bu test birçok ülkede günümüzde de aktif olarak doğum sonrasında kullanılmaktadır. Ancak yapan kişinin değerlendirmelerinin subjektif olması sebebiyle günümüzde daha objektif yöntemlerin kullanımı önemsenmektedir.

Apgar testi doğumun hemen sonrasınde ve doğumdan 5 dakika sonra uygulanır. Kimi durumlarda doğumdan 10 dakika sonra tekrarlanır. Apgar testinde bebeğin nabız hızı, solunumu, kas tonusu, refleksif yanıtları, ve deri rengi gibi etmenler değerlendirilerek puanlanır.

Apgar testinde bahse konu etmenler 0-2 puan arasında değerlendirilir, 3 puan altının kritik durumda olduğu, 4-6 yardım gereksinimine ihtiyaç duyduğu düşünülür. Yapılan çalışmalarda ilk ölçümün görece düşük bir apgar skoruna sahip olduğu, ancak 5 dakika sonra yapılan ölçümde bebeklerin büyük bir kısmının 9-10 puan aldıkları gözlemlenmiştir. Genellikle 7 ve üzeri apgar skoru normal olarak değerlendirilir.

Apgar Ölçeği Değerlendirme Kriterleri

0 puan 1 puan 2 puan
Deri rengi – görüntüsü (Appearance) Tüm beden soluk mavi.Vücutta pembe deri rengi, kol-bacaklard mavi.Tamamen pembe deri rengi.
Nabız hızı (Pulse) Nabız yok.Dakikada 100’den daha az.Dakikada 100-140.
Refleksif Yanıtlar (Grimace) Refleksif yanıt yok.Zayıf refleksif yanıtlar.Uyarıcılara karşı güçlü tepkiler, ağlama, hareketli bir profil.
Kas Tonusu (Activity) Herhangi bir kas aktivitesi yok, gevşek.Kol ve bacaklarda zayıf hareketlenmeler.Bedende güçlü hareketlenmeler.
Solunum (Respiration) Solunum yok.Yavaş, düzensiz solunum. Zayıf ağlama.Düzenli solunum, güçlü ağlama tepkileri.

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.