Boya ve Soy Sanat Etkinliği

Kolay resim etkinlikleri dahi kimi zaman büyülü hissettirebilir, özellikle altında gizli bir mesaj saklı olduğu zaman. Çocuğunuz anlatacağımız bu aktiviteyle yazma yeteneklerini geliştirebilir ve en azından kendi adını rahatlıkla öğrenebilir. Üstelik bittikten sonra elinde her zaman saklayabileceği, üstünde adı yazan oldukça hoş bir eser olacak.

Hangi malzemeler gerekli?

* Defter sayfaları, beyaz kağıt

* Kalem

* Müsvedde kağıt

* Maskeleme bandı

* Makas

* Zamklı boya

* Fırça

* Silgi

Nasıl yapılır?

1. İlk olarak çocuğunuza bir miktar müsvedde kağıt hazırlayın ve kendi ismini bunun üzerinde yazmasını sağlayın. Eğer ona daha önce ismini yazmayı öğretmediyseniz, ilk olarak bunla başlayabilirsiniz.

2. Çocuğunuz isminin harflerini büyük boyutlarda rahatlıkla yazmaya başlayınca, artık beyaz kağıtlar üstüne geçebilir. Şimdi her harfin arasında geniş boşluklar bırakarak kendi adını büyük, beyaz bir kağıtın üstüne yazmasını sağlayın. Eğer elinizde varsa resim defterlerini kullanabilirsiniz.

3. Sırada ismin üstünü kaplamak var. Bunun için maskeleme bantlarını kullanın ve harflerin üstünü boşluk kalmayacak şekilde kapatın.

4. Artık boyama kısmına geçebilirsiniz. Çocuğunuzun en sevdiği renklerden boyaları kullanın. Özgür olmasını sağlayın ve bırakın istediği renkleri kullanarak kağıdın tamamını, bantların üstü de dahil olmak üzere boyasın.

5. Boyama işlemi bitince, kağıdı kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra artık yavaş yavaş ilk başta kapladığı bantları kağıdın üstünden soymaya başlayabilir. Bantları soydukça, yazdığı ismin harfleri ortaya çıkmaya başlayacak. Eğer harfleri kalemle çizdiyseniz veya etrafını işaretlediyseniz, silgi yardımıyla o izleri de silebilirsiniz.

Oldukça eğlenceli olan bu aktiviteyle ortaya hem son derece renkli bir tablo çıkacak, hem de çocuğunuzun ismi üstüne basılı şekilde duracak. Hatta isterseniz ortaya çıkan resmi çerçeveletebilir, onun odasına dahi asmayı düşünebilirsiniz. Bunu farklı zamanlarda, farklı renk ve tasarımlarla da uygulamanız mümkün. İsmini yazmayı iyice pekiştirdikten sonra, farklı tasarımlara ve şekillere de geçebilirsiniz. Hatta sizin ya da varsa kardeşlerinin ismini de yazarak ortaya farklı tasarımlar çıkarabilir.

Yazı https://www.education.com/activity/article/paint-and-peel-your-name/ adresinden çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir