Makas kullanma becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Okul öncesi dönem çocukları gelişimsel dönemleri itibariyle ince motor becerilerinin gelişimine ihtiyaç duyarlar. Bu ince motor becerileri, özbakım becerileri veya okuma yazmaya hazırlık becerileri gibi birçok alt alanı etkiler. Bu sebeple okul öncesi döneminde ince motor becerilerinin geliştirilmesi önem taşır. Birçok sanat etkinliği ince motor becerilere yönelik alt basamaklara sahiptir. İnce motor becerilerinin geliştirilmesi için basit bir anlatıma sahip bu yazıyı çevirmenin güzel olacağını düşündüm.

Çocuklarınızın makasla çalışırken yardıma ihtiyacı mı var? Makas kullanma becerileri gelişimsel olarak bir sıra izler. Bu gelişimsel sırayı takip ettiğinizde çocuklarınız makasla kesim yaparken daha başarılı olacaklardır. Gelişmiş ince kas becerileriyle çocuklarınız bir profesyonel gibi makas kullanmaya hazır olacaklar.

Kesme Becerilerinin Gelişimsel Sırası

  • Yırtma
  • Kırpma
  • Püskül oluşturma
  • Düz çizgiler
  • Zikzak çizgiler
  • Oval çizgiler (daireler, dalgalar, kalpler)
  • Dik açılar (kareler ve dikdörtgenler)

Kağıt Yırtmak

Makas kullanmaya başlamadan önce, kartonların yırtılması çocuklar için harika bir etkinliktir. Çocuklar kağıdı yırtmak için başparmaklarını ve diğer iki parmaklarını kullanırlar. Kağıt yırtma etkinlikleri çocuğun ellerini ters yönlerde hareket ettirmesini sağlayarak, aynı zamanda çocuğun çift yönlü koordinasyon becerilerini geliştirir. Kartonları şeritler halinde kesin ve çocukları etkinliğe davet edin.

Kırpmak – Parçalara Ayırmak

Kırpma hareketi bir şeyi keserken makasın yalnızca bir kez açılıp kapanmasını ifade eder. Kırpma hareketi çocuğun uzun çizgilerde yorulmadan kesim yapabilmesi için ince kaslarının gelişmesini sağlar.

Püskül oluşturmak için makas kullanımı

Püskül oluşturma kağıdı tamamen kesmeden, tekrar eden makas hareketleridir. Bir fon kartonunun alt kısmından başlayarak, aralarında eşit miktarda boşluk olacak şekilde, bir cetvel kullanarak 5 cm boyunda çizgiler çizin. Her çizginin bitişine bir sticker yapıştırın ve çocukları bu kesme etkinliğine davet edin.

Düz çizgiler

Çocuklar bu gelişimsel basamakların ilk üçünü tamamladıkları zaman, bir noktadan bir başka noktaya düz bir çizgi halinde makasla kesim yapmaya başlarlar. Bu işlem makasın birden fazla kez açılıp kapanmasını gerektirir. Eğer ellerinin yorulduklarını söylerlerse şaşırmamalısınız. Ellerindeki bu yorgunluk ince motor kaslarının gelişmeye gereksinim duyduğunun göstergesidir.

Zikzak çizgiler

Zikzak çizgiler boyunca makasla kesim yapmak daha zordur. Çünkü çocuğun bir eliyle kesim yaparken diğer eliyle kağıdı çevirmesini gerektirir. Bu oldukça üst düzey bir kesme becerisidir. Çocuklarınızı bu etkinliğe başlatmadan önce gelişimsel olarak hazır olduklarından emin olmalısınız.

Oval çizgiler

Çocukların oval çizgiler üzerinde kesimler yapması oldukça zor olabilir. En iyisi, bu zor işi yapabilmeleri için ince kas gelişmelerini beklemektir. Çocuklarımızın oval çizgi kesimleri için hazır olup olmadıklarını nereden bilebiliriz? Onları diğer basamaklardaki kesimleri yaparken gözlemleyin. Eğer bu adımları sorun yaşamadan yapabiliyorlarsa oval çizgi kesimleri yapmak için hazır olabilirler.

Dik açılar

Kare veya dikdörtgenleri kesmek çocuk için oldukça zor olablir. Kağıdı çevirmek her zaman zorlayıcıdır ve çocuklar içgüdüsel olarak kollarını çevirebilirler. Köşeli ve oval kesimleri yaparken kağıdı nasıl tutması ve çevirmesi gerektiğini göstermek durumunda kalabilirsiniz. Köşeli kesimleri yapmak uzun bir pratik sürecine gereksinim duyar.

Yazı ve görseller Pre-Kpages adresinden alınmıştır. 

 

One thought on “Makas kullanma becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir