Okul Öncesi Kurumlarında Koronavirüs Önlemleri

Bilindiği üzere 1 Haziran 2020 Normalleşme Adımları çerçevesinde koronavirüs sebebi ile alınmış olan birçok önlemin azaltılması kararı alınmıştı. Bu kararlar içerisinde özel okul öncesi kurumlarının yeniden faliyete geçmesi de var. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamaya göre Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren okul öncesi eğitim kurumları 1 Haziran itibariyle faaliyetlerine başlayacak. Kurumlarda koronavirüs gündemi sebebi ile alınacak önlemler ise şu şekilde;

Sosyal mesafenin korunması

Kontenjanın Yarısı Kadar Öğrenci

Sosyal mesafenin korunması koronavirüs’ün yayılması açısından oldukça kritik önemde. Bu sebeple MEB açıklamasına göre okul öncesi eğitim kurumlarında sosyal mesafe kavramı öğrencilere oyunla öğretilecek, sınıflarda normal kontenjanın yarısı kadar öğrencinin eğitim faaliyetlerinde bulunması sağlanacak.

Sosyal Mesafe İşaretleri

Sosyal mesafenin korunması için okul içerisinde uygun yerlerde işaretler bulunacak. Veliler mecburi haller dışında okul binasına giriş yapmayacak. Çocukların okula giriş ve çıkışları sırasında sosyal mesafenin korunması için uygun işaretler bulunacak.

Yemek ve Uykuda Sosyal Mesafe

Uyku saatlerinde öğrenci yatakları arasında 1.5 metre mesafe bırakılacak. Yemek saatlerinde ise öğrencilerin arasında 1 metre mesafe olması sağlanacak.

Alınacak Hijyen Önlemleri

Okul içi temizlik

Okul içerisinde kapı kolu, aydınlatma butonları, oyuncak, eğitim araç gereçleri gibi sıkça temas edilen yerler uygun temizlik malzemeleri ile temizlenecek. Lavabo ve tuvaletlerin temizliği ise günde 2 kez uygun personel tarafından yapılacak. Temizlik önlemlerinin dışında kullanılan alanlar 40 dakikada bir doğal havalandırma yöntemi ile havalandırılacak.

Serviste hijyen ve sosyal mesafe

Servis araçlarının planlanmasında sosyal mesafe kuralları göz önünde bulundurulacak ve servisin sık temas edilen yüzeyleri günde en az 2 kez dezenfekte edilecek. Bunun yanı sıra servis personelinin ve araçtaki tüm yolcuların tıbbi maske kullanması sağlanacak.

Okul Personeli

Bakanlığın yayınlamış olduğu kurallarda okul personelinin okulda ve okul dışında giydiği kıyafetlerin farklı olması da talep ediliyor. Kıyafet değişikliğinin yanı sıra tüm okul personelinin tıbbi maske kullanması, maskelerin düzenli aralıklarla yenilenmesi vurgulanan detaylar arasında. Okula giriş sırasında tüm okul personelinin ateşi de ölçülüp kayıt edilecek.

http://www.meb.gov.tr/ozel-okul-oncesi-egitim-kurumlari-cocuklarin-ve-tum-toplumun-sagligi-icin-uygulanacak-kurallarla-aciliyor/haber/21023/tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.