Okul öncesi ücretli mi? Anaokulu ücretleri ne kadar?

Yeni eğitim öğretim yılında çocuklarını bir devlet anaokulu ya da anasınıfına kayıt ettiren ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri de okul öncesi eğitiminin ücretli olup olmadığı konusu. Bu yazımızda bu konuya dair kimi bilgileri paylaşacağım.

Bu konuya dair esaslar Okul Öncesi Eğitim Yönetmeliğinde belirlenmiştir. Yönetmeliğin 67. maddesine istinaden:

  1. Teknik olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan resmi okul öncesi kurumları (anaokulları veya anasınıfları) ücretsizdir.
  2.  Ancak bahse konu kurumlar çeşitli idari operasyonlar (temizlik, beslenme vd.) için veliden aidat olarak tanımlanan, belli bir ücret talep ederler. Bu ücret içerisinde çeşitli eğitimcilerin yer aldığı ücret tespit komisyonu tarafından belirlenir ve ilin Milli Eğitim Şubesi web sayfasında ilan edilir.
  3. Ücret belirlenirken okul öncesi kurumunun bulunduğu bölgenin sosyoekonomik durumu göz önünde bulundurulur, velilerin durumunu aşacak bir ücret talep edilmemesi amaçlanır.
Örnek: İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce 2016 yılı Nisan ayında belirlenmiş olan okul öncesi ücretleri. Ancak kurumun web sayfasında 2017-2017 Eğitim Öğretim yılı için herhangi bir veri bulunmuyor. İstanbul’da ise 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için İzmir’e paralel şekilde 85/145 TL ücret talep edilmiş. 

İlinizle ilgili ücret detaylarını öğrenmek için il milli eğitim müdürlüklerinin 2017 yılında Nisan ve Mayıs aylarında yayınlanmış duyurulara bakınız. Yönetmelik gereği bu komisyonun aldığı kararlar Nisan ayında duyurulur.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yayınlanan komisyon duyurusunda ücrete ne gibi hizmetlerin dahil olduğu, kahvaltıya ve diğer öğünlere dair detaylar yer alır.

Okul Öncesi Aidat Ücretini Kimler Ödemez?

Yönetmelikte açıkça beyan edildiği üzere, durumlarını kanıtlayan belgeleri sunmak şartıyla şehit, gazi ve harp malülü çocukları ve kontenjanın %10’u dahilinde yoksul ailelerin (engelli olanlara öncelik tanınarak) çocukları bahse konu aidatı ödemezler.

Ücretin Tahsili

  1. Ücretin velilerden tahsili için banka bulunan yerleşim merkezlerinde okul idaresi kamu bankalarından birinde bir hesap açar ve veliler bahse konu ücreti banka hesabına yatırırlar.
  2. Banka bulunmayan yerleşim birimlerinde ise ücret okul yönetimine makbuz karşılığında ödenir.

Konu hakkında yönetmeliğe ulaşmak için tıklayın. (Yönetmeliğin 67. maddesi Okul öncesi eğitim kurumlarında ücretin alınması ve bütçenin hazırlanması hakkındadır.)

Bu gönderiyi paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde Özel Eğitim yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir