Okuk öncesi ne zorulu olursa kaç bin atama olur?

Sorular CevaplarCategory: KPSS - AtamalarOkuk öncesi ne zorulu olursa kaç bin atama olur?
İbrahim asked 9 ay ago

Hocam cevaplariniz için çok teşekkür ederim. Sizce okul öncesi zorunlu olursa yilda ortalama kaç bin atama olur. Ya da toplu atama mi olur saygilar.

1 Answers
Mustafa Özkara Staff answered 9 ay ago

Yeniden merhabalar İbrahim. Okul öncesinin zorunlu olması konusu uzundur gündemde, en son vizyon belgesinde de bu duruma değinildi. 2016 yılında bakan Yılmaz’ın 20.000 okul öncesi öğretmeni ihtiyacımız var beyanı olmuştu. (haber) Bu ihtiyaç okul öncesinde tam okullaşma sağlanması koşulu içi geçerli. 
Bildiğin üzere okul öncesindeki açık bir ölçüde ücretli öğretmenler ile kapatılıyor. Zaman içerisinde bu atamalar ile kadrolu öğretmenlere geçiş yapılacak. Ama okul öncesi bugün zorunlu olsa bile tüm açığın tek ya da birkaç atama ile kapatılacağı anlamına gelmez diye düşünüyorum. Okul öncesi branşı diğer branşlara bakarak görece daha genç öğretmenlerin olduğu bir alan. Dolayısıyla emekli olacak öğretmen sayısı sınırlı. Atamanın kısa bir süre içinde tamamen yapılması okul öncesinde uzun bir süre atama yapılmaması anlamına gelecektir. (atama sayıları)
Dolayısıyla bence okul öncesi zorunlu olsa dahi atamaların genellikle %10’u civarında (20.000 atama için 2.000 atama) atama yapılacaktır. 

Your Answer