İzin Verici Anne Baba Tutumunun Çocuk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Anne baba tutumları çocukların kişiliklerin gelişiminde ve davranışlarının şekillenmesinde son derece etkilidir. Çocuklar anne baba tutumları üzerinden kuralları, hataları ve dünyayı kavrarlar. Bu tutumlardan birisi olan izin verici tutum, günümüzde pek çok aile tarafından benimseniyor. Peki, sürekli olarak yaygınlaşan bu tutum çocukları nasıl etkiler?

İzin Verici Ebeveyn Tutumu Nedir?

Bu tutuma sahip olan anne babalar demokratik anne baba tutumu ile izin verici tutum arasındaki farkı kavrayamamıştır. Ebeveynler sahip oldukları bu tutumla çocuklarının tüm isteklerini yerine getirir. Bu tutumda anne babaların kabul düzeyi ve ilgisi yüksek olmasına karşın çocuk üzerindeki kontrolü düşük düzeydedir. Çocuklarına çok fazla özgürlük alanı tanıyan bu aileler, sınırlar oluşturmadığından çocukları kontrol etmede oldukça zorlanırlar. Çocuğun sınırsız haklara sahip olması ve denetim koşulunun olmaması nedeniyle tüm davranışlar anlayışla karşılanır.

Cezalandırmadan kaçınan ve çocuğa karşı sevecen biçimde yaklaşan izin verici tutum sahibi ebeveynler, çocuklarının tüm konulardaki kararlarını kendilerine bırakır. Kuralların neredeyse hiç olmaması ise çocukların sınırları belirleme konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olur. Aileler doğru ve yanlışın çocuk tarafından yaparak yaşayarak öğrenilmesini ister.

İzin Verici Tutumun Etkileri Nelerdir?

Bu tutumu benimsemiş olan ailelerin kural getirmemesi ve her davranışa anlayışla yaklaşması sorunların oluşmasına neden olur. Çocuklar büyürken anne babaların yönlendirmeleri ile hayatı öğrenir. Ailenin hiç kontrol gücünü olmaması çocuğun kişilik gelişiminde tutarsızlıklara neden olur. Çocuklar izin verici tutum ile şu özellikleri kazanır:

  • Tutarsız bir davranış örüntüsü sergilerler.
  • Genellikle bencil ve şımarık bir yapıdadırlar.
  • Büyüdükçe daha çok başkalarına bağımlı olma eğilimindedirler.
  • İsteklerini ertelemede sorun yaşarlar.
  • Kurallara uymada ve kendini kontrol etmede sorun yaşarlar.

İzin verici tutum, çocuklara bu yönde etki ederek gelişimleri üzerinde ciddi sorunlar oluşturur. Bu sebeple kuralların ve hoşgörünün bir arada yürütüldüğü demokratik tutum benimsenmelidir.

İzin Verici Tutum Kişilik Gelişimini Nasıl Etkiler?

Tüm anne baba tutumları çocukların kişiliğinin oluşmasında büyük rol oynar. Kişiliğin yapısı içerisinde cinsiyet rolleri, benlik, dışa dönüklük ve sorumluluk gibi boyutlar yer alır. Kişiliğin oluşmasında çocuğun belirli kurallar çerçevesinde bu boyutları deneyimlemesi gerekir. İzin verici tutumda davranış sınırlaması ve kontrolü bulunmadığından bu boyutlarla ilgili tutarsızlıklar yaşanır. Ne istediğini bilemeyen, kararsız, olumsuz benlik tasarımına sahip ve sorumluluk alamayan çocuklar gelişmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.