Mucize Doktor Dizisi Hakkında 8 Bilgi

Yaz sezonu ardından geçen sezondaki diziler ya başlayacak ya da yerlerine yeni diziler gelecek. Silah, adam vurma, öldürme ve kanın olmadığı, 7’den 70’e her kesimin izleyebileceği hatta insana bakış açısını değiştiren bir dizi olan Mucize Doktor, sıradan dizilerin yanında kendi farkını gösteriyor. Mucize Doktor, otizm olan çocukların hayatlarını farklı bir göz ile izleme ve onları anlama şansı sunuyor. Dizinin ana konusunda otizmli Ali var; ancak otizmli Ali aynı zamanda savant sendromuna da sahip olması ile farklılığını, dehasını ve hayata tutunma çabasını gözler önüne seriyor.

Savant Sendromu Nedir?

Savant sendromu özellikle otistik bireylerde görülen matematik, görsel alan veya müzikte üstün yetenekli olunmasına verilen isimdir. Bu bireyler rahatlıkla çok haneli sayıları çarpabilir veya bir tarihin hangi güne geldiğini bulabilir. Savant sendromlu otistik bireylerin zihinsel becerileri oldukça gelişmiştir.

Mucize doktor dizisi hakkında 8 bilgiyi bir araya getirdik.

Mucize Doktor Dizisi

Farklı senaryosu ve hayat içerisinden aldığı gerçeklikler ile Fox Tv’de kanalında yayınlanan “Mucize Doktor” televizyon izleyicisi tarafından tam puan aldı. Dizi, otizmli bir gencin üzerinde yaşanıyor. Otizmli olan bireylerde görülen Savant Sendromu’na da sahip olan bu genç, pek çok insanda bulunmayan üstün yeteneklere sahip. Bu konular ile hem otizm hem de savant sendromu’nun ne olduğu belki de daha araştırılır hale gelmiştir.

Otizmli Bir Birey olarak Ali

Ali’nin küçüklüğü geriye dönüşler ile kesitler halinde veriliyor. Çocukken yaşadığı zorluklar, babasının kendisini istemesi ve abisinin koşulsuz yanında oluşlarının gösterildiği, geçmişte bir doktorun ona yardım etmesi ve ona sahip çıkması anlatılıyor. Ali’nin en büyük arzusu başarılı bir doktor olmak. Bu sebep ile daha küçük yaşlarda insan anatomisine olan ilgisi onu tıp fakültesinden birinci olarak mezun eder ve İstanbul yolculuğu başlar.

the good doctor
The Good Doctor Dizisi

The Good Doctor”un bir uyarlaması

Dizinin yapımcılığı MF Yapım’a ait olup yönetmenliği Yusuf Pirhasan tarafından yapılıyor. Senaristliğini ise Pınar Bulut ve Onur Koralp üstlenmiştir. Dizinin orijinali her ne kadar Güney Kore yapımı olsa da Amerika versiyon yapımı da ilgi görmüş ve ABD’de de en çok izlenen dizileri arasında “The Good Doctor” ismi ile yer bulmuştur. Mucize Doktor da “The Good Doctor” dizisinin Türk versiyonu olarak ekranlarda yayınlanıyor.

Anadolu’dan Büyükşehir’e Ali’nin Doktorluk Yolculuğu

Anadolu şehrinde doğan Ali’nin annesi, babası ve abisi vardır. Baba, bu otizmli çocuk ile iletişim kuramıyor. Ali ile iletişim kurabilen tek isim abisi Ahmet’tir. Bir kaza sırasında abisini kaybettikten sonra babası tarafından da evlatlıktan reddedilen Ali’ye o zamanda yörede doktorluk yapan Adil Hoca sahip çıkar ve çocuğu bir yetimhaneye verir. Evlatlıktan reddedildikten sonra Ali, yetimhanede büyümüş ve üstün yetenekleri sayesinde okuduğu tıp fakültesini birincilikle tamamlamanın ardından İstanbul’da Adil Hoca’nın başhekimlik yaptığı özel bir hastanede asistan cerrah olarak işe başlar. İşe alımında daha doğrusu hastanenin yönetim kurul üyelerini ikna etmede Adil Hoca’nın büyük payı gösteriliyor. Ali’ye yaşamı boyunca abisi dışında inanan ve yardım eden Adil Hoca, Ali’nin hastanede asistan olarak işe başlamasında da büyük pay sahibidir. Asistan doktorluğu öncesinde ve sırasında da yaşadığı zorluklar, istenmemesi, arkadaşları tarafından dışlanması ince ayrıntılar ile anlatılıyor

mucize doktor dizisi oyuncuları

Dizide Yer Alan Oyuncular

Dizinin baş rollerinde Savant Sendromlu deha Ali’ye, Taner Ölmez hayat veriyor. Ali’nin özel hastanede asistan doktor olarak işe başlamasını sağlayan, Ali’nin doğup büyüdüğü topraklarda doktorluk yaptığı esnada onu tanıyıp ve ona yardımcı olan başhekim Adil Hoca’yı ise Reha Özcan canlandırıyor. Dizide ayrıca Ali’ye tepki koyan ve hastanede çalışmasını ilk başlarda kabul edemeyen Ferman rolü ile dikkat çeken Onur Tuna’nın dışında Sinem Ünsal, Murat Aygen gibi isimler de yer alıyor.

Mucize Doktor Dizisinin Çekildiği Hastane

Dizide her ne kadar hastane ismi Berhayat Hastanesi olarak geçse de İstanbul’da bu isim ile bir hastane bulunmuyor. Dizinin çekimleri halihazırda aktif olmayan Pendik ilçesinde bulunan Hayat Hastanesi’nde yapılıyor. Hastane, aktif kullanılabilmesi için dizinin yapımcıları tarafından tadilata sokulmuştur.

Dizi 2013 Güney Kore Yapımı

Amerika versiyonu ile çok ses getirmiş olsa dizi esas olarak 2013 yılı Güney Kore yapımıdır. Güney yapımı olan filmde Joo Won, Moon Chae-won, Joo Sang-wook, Chun Ho-jin, Kim Min-seo, Kwak Do-won and Ko Chang-seok gibi isimler oyuncu kadrosunda yer alıyordu.

2013 Güney Kore Yapımında Dizinin Türü

Güney Kore yapımı olan dizi, Güney Kore’de tıbbi dram türünde yer almış ve 20 bölüm halinde izleyici karşısına geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.