6. Hastalık (Altıncı) Nedir Ve Nasıl Tedavi Edilir?

6. hastalık (roseola infantum), genelde bebeklerde görülen bir döküntülü deri hastalığıdır. Çocuk hastalıkları arasında yeni sayılan bu hastalık tehlikeli bir hastalık olarak görülmemektedir. Herpes virüsü sonucu ortaya çıkan bu hastalığın en net belirtisi de vücutta ortaya çıkan kırmızı renkli döküntülerdir.

6. Hastalık Neden Dolayı Meydana Gelir Ve Nasıl Bulaşır?

6. hastalık, vücuda virüsün girmesinin ardından on gün gibi bir süre içerisinde ilk belirtilerini göstermeye başlar. Bu on gün boyunca virüs, kuluçkaya yatarak çoğalır ve vücudun çeşitli noktalarına dağılmaya ve yerleşmeye başlar. Yüksek ateş ile ilk belirtisini gösteren bu hastalıkta deride meydana gelen kırmızı lekeler de dikkat çekmektedir. Hastalık genelde bahar aylarında sık görülmektedir. Bazı durumlarda yetişkinlerin tükürüklerinden de bebeklere ya da çocuklara hastalık virüsünün geçmesi mümkündür. Bulaşıcı hastalık türlerinden biri olan 6. Hastalık, genellikle solunun yolu ile bulaşmakta ve nadiren de olsa temas yolu ile bulaşabilmektedir.

Bu hastalığa yakalanan kişi gerekli tedavinin yapılması sonucu kısa sürede iyileşebilir ve bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır.

Fotoğraf: Scott Camazine

6. Hastalığın Belirtileri Ve Tedavisi

Herpes virüsü sonucunda meydana gelen bu hastalığın en yaygın belirtileri yüksek ateş, halsizlik, kırmızı ve pembe renkli döküntüler, ishal, göz kapaklarında şişlik ve burun akıntısıdır. Hastalığın belirtilerinden olan döküntüler ancak yüksek ateş aşaması geçtikten sonra özellikle boyun, kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Hastalık süresince yüksek ateş durumu yaklaşık olarak 3-4 gün sürebilir. Bu 3-4 gün içerisinde uzman bir doktora başvurmalı ve tedaviye başlanmalıdır. Hastalık, nadiren de olsa beyin zarına zarar verebilir ya da akciğerleri olumsuz etkileyebilir. Bu sebepten dolayı her ne kadar ciddi bir durum olmasa da hastalığa karşı önlem almak iyi olacaktır.

6. hastalık tedavisinde kesinlikle antibiyotik kullanılmaz. Yani ebeveynlerin uzmana başvurmadan ezbere ilaç kullanması kesinlikle tavsiye edilmez. Hastalığın tedavisi için en uygun ilaçlar ateş düşürücü ilaçlardır ve uzman bir hekim tarafından tavsiye edilmesi gerekir. Yüksek ateşin kontrol altına alınması önemli olduğundan bol bol sıvı tüketilmesi ve ılık duş alınması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.