Çocukların Mutlaka Okuması Gereken Kitaplar

Çocukken edinilmiş olan kitap okuma alışkanlığı sayesinde çocuklarınız okuduğunu daha iyi anlama ve yorumlama konusunda yeterli bir kabiliyete sahip olabilirler. Bu yüzden küçük yaşta edinilen kitap okuma alışkanlığı sayesinde hayal gücü ve yaratıcılığı gelişen çocuklar, okuldaki anlama ve yorumlama gerektiren derslerde de başarılı olabilirler. Hem eğitici hem de öğretici özellikler taşıyan bir çocukların mutlaka okuması gereken kitaplar listesi hazırladık.

1. Çocuk Kalbi – Edmondo De Amicis

Çocukların mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde ilk sırada yer alan Çocuk Kalbi, yazar bir babanın oğlunun günlüğünden yola çıkarak oluşturduğu bir anı kitabı olma özelliğini taşır. İlkokul çağındaki oğlunun okuldaki dertleri ve maceralarının anlatıldığı bu kitapta çocuklar kendilerinden de birer parça bulacaklardır. Yayınlandığı tarihten itibaren ülkemizde de çok sevilen çocuk kitapları arasında bulunan Çocuk Kalbi, her yaştan insanın hayatının herhangi bir döneminde okuması gereken bir kitaptır.

2. Momo – Michael Ende

Momo, Michael Ende tarafından kaleme alınan sıcacık bir hikayedir. Roman türünde yazılan bu eser pek çok tiyatro oyununa da konu edilmiştir. Sıcak ve sevgi dolu hikayesi ile çocuklar için kusursuz bir roman olma özelliğini taşıyan Momo, sevgi ve hayat üzerine güzel dersler çıkarılmasını sağlayan bir kitaptır. Çocuk ya da genç demeden her yaştan insana hitap eden bu romanı çocuğunuz ile birlikte siz de okuyabilirsiniz.

3. Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos

Çocuk romanları arasında oldukça önemli bir yere sahip olan Şeker Portakalı, küçük Zeze’nin hayatına güzel bir dokunuş olma özelliğini taşır. Çocuk kalpler için sevgi ve hayatın zorluklarını anlatan bu kitapta kimi zaman mutluluk kimi zaman da hüzün yer alır.

4. Matilda – Roald Dahl

Çocuk romanları yazarı olarak dünya çapında bir üne sahip olan ünlü yazar Roald Dahl’ın en sevilen eserlerinden biri olan Matilda, kusursuz kurgusu ve anlatımı ile bu listede yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Kitap okumayı çok seven Matilda’nın bu tutkusu romanı okuyan çocukların da kitap okuma alışkanlığı edinmesi bakımından oldukça aktif bir rol oynamaktadır.

5. Bitmeyecek Öykü – Michael Ende

Oldukça enteresan bir roman olma özelliğini taşıyan Bitmeyecek Öykü, çocukları bambaşka bir evrene taşıyor. Hakkında filmler ve çizgi filmler de yapılan bu romanın yarattığı fantastik evrende kaybolmak çocukların hayal gücünü oldukça olumlu bir yönde etkiliyor. Yine yaş farkı gözetmeksizin okunması gereken klasiklerden biri olan Bitmeyecek Öykü her insanı içine alabilen bir çocuk romanıdır.

6. Küçük Kara Balık – Samed Behrengi

Çocuk kitapları kategorisinde sıkça karşılaşacağınız bir kitap olan Küçük Kara Balık, ünlü yazar Samed Behrengi’nin yaş faktörü dikkate alınmadan okunması gereken kitaplarının başında gelir. Maceracı küçük kara balığın annesinden ayrıldıktan sonra başına gelenleri oldukça naif bir dille anlatan bu kitapta çocukların okuması gereken eserlerin başında yer alır.

7. Küçük Prens – Antoıne De Saınt Exupery

Ülkemizde ve dünyada hala çok satan kitaplar arasındaki yerini koruyan Küçük Prens yine her yaştan insanın mutlaka okuması gereken kitaplardan biridir. İçerisinde ders niteliği taşıyan pek çok olayı barındıran bu kitapta hem kurgulanan olaylara hem de çıkarılacak derslerin içeriğine hayran kalacaksınız.

8. Alice Harikalar Diyarında – Lewıs Caroll

Bir anda kendisini sihirli ve büyülü bir dünyanın içerisinde bulan Alice, bir tavşanın peşi sıra farklı diyarlarda yolculuğa çıkıyor. Büyüme ve küçülme iksiri ile her delikten ve kapıdan geçebilen Alice, bu hiç gitmediği evrende kendisine yeni maceralar bulacak. Lewis Caroll’ın ölümsüz eseri olan Alice Harikalar Diyarında çocukların hayal gücünü olumlu etkileyen bir eserdir.

9. Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Roald Dahl

Yine bir Roald Dahl eseri olan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, çocuk kitapları arasında son zamanlarda yeniden popüler olan bir kitaptır. Charlie isimli bir çocuğun en sevdiği çikolata fabrikasına yapacağı bir yolculuk sonucunda edindiği deneyimler ve maceraların anlatıldığı bu romanda farklı bir evrene yolculuk yaptığınızı hissedeceksiniz.

10. Harry Potter Serisi – J. K. Rowlıng

Her ne kadar çocuk romanları arasında yer alsa da genç yaşlı demeden her yaştan insanın büyük beğenisi kazanmış olan Harry Potter Serisi, yarattığı bambaşka bir evren ile hem mutlak bir hayal gücüne hem de inşa ettiği olaylar sayesinde çıkarılması gereken pek çok hayat dersine kapı açıyor. Toplamda sekiz kitaptan oluşan bu seriyi okurken büyük zevk alacak olan çocuklar bir yandan da 1000 sayfaya kadar kitap okuyabilme yetisini kazanmış oluyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.