İş İmkanı Yüksek Olan Meslek Grupları

Üniversite tercih döneminin yaklaşması ile birlikte gençlerin ve velilerin aklında olan hangi üniversite ve hangi bölüm sorularına aranan cevaplar da oldukça fazla çeşitlilik göstermektedir. Gelişen dünyanın ihtiyaç duyduğu meslek grupları hemen hemen her sene değişiklik göstermekte bu durum da tercih yapacak olan üniversite adaylarında bir kafa karışıklığına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden bu yazıda güncel olarak hazırlanmış olan iş imkanı yüksek meslek grupları hakkında bir takım faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Endüstri Mühendisliği

Endüstri mühendisliği de tıpkı yazılım mühendisliği gibi uzun soluklu ihtiyaç dahilinde tutulan bir meslektir. Şirketlerin veriminin arttırılması ve risk yönetimi üzerine çalışmalar yapan bu mühendislik dalı genellikle finansal verilerin yorumlanması ve şirket için yeni fikirlerin üretilmesi konusunda söz sahipliği yapar. Her sektörde geçerliliği bulunan bu meslek dalı oldukça geniş bir iş imkanı yelpazesine sahiptir. Üniversitelerin endüstri mühendisliği bölümünden mezun olan kalifiye gençlerin de bu alanda iş bulabilmesi oldukça mümkündür.

yazılım mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

İnternet çağı ile birlikte gelişen bir sektör olan yazılım sektörü ülkemizde de açılan mühendislik bölümleri ile gençlerin tercih sebeplerinden biri haline gelmiştir. Hem günümüzde hem de gelecekte yükselişe geçen bir mesleki opsiyon olan yazılım mühendisliği web tasarımı, oyun programlama, data madenciliği ve program yazma gibi yetiler kazandıran bir bölümdür. Pek çok şirketin bünyesinde bulundurmak durumunda olduğu bu mühendisliğin daha uzunca bir süre yükselişte ve rağbet gören bir mesleki grup olması olasıdır.

Diyetisyenlik

Dünyada ve ülkemizde de diyetisyenlik oldukça ihtiyaç duyulan bir mesleki alan haline gelmiştir. Sağlıklı beslenme ve obezite ile savaşma konusunda hizmet vermekte olan bu meslek belli bir uzmanlık gerektirmekte ve bu uzmanlıkta üniversitelerin diyetisyenlik bölümlerinde edinilebilmektedir.

Psikiyatri

Günümüz dünyasında oldukça popüler bir meslek dalı haline gelen psikiyatrlık özellikle kent stresi ve iş dünyasında yaşanan bazı gelişmelerin insanlar üzerindeki olumsuz etkileri sonucu ihtiyaç duyulan bir hizmet haline gelmiştir. Dolayısıyla psikiyatrlara duyulan ihtiyacın artması durumu da bu mesleği yükselişte olan meslek grupları arasına sokmuştur. Tıp fakültesinde eğitim aldıktan sonra TUS’tan yeterli puanı alabilen adaylar bu mesleği icra etmeye başlayabilir.

aşçılık

Aşçılık

Gerek sosyal medya etkisi gerekse de yeme içme kültürünün gelişmiş olması sonucu aşçılık mesleği de oldukça rağbet gören bir alan olmuştur. Üniversitelerin aşçılık bölümünden mezun olan adaylar çeşitli yerlerde yeme içme alanlarında çalışmaya başlayabilirler. Bir süre sonra şef unvanı da alabilen aşçılar pek çok turistik işletmede dolgun maaş ile çalışabilmektedirler.

One thought on “İş İmkanı Yüksek Olan Meslek Grupları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir