İngilizce Eğitim Almanın Avantajları

Ülkemizde eğitim veren üniversitelerin İngilizce dilinde eğitime yönelmiş olması pek çok açıdan avantaj teşkil etmektedir. Türkiye’de ODTÜ ve Boğaziçi gibi öncelikli eğitim kurumları yüzde yüz İngilizce eğitim vermekte olup öğrencilerinin hazırlık aşamasından lisansı bitirme süreçlerine kadar bu dili eğitim dili olarak benimsemelerine olanak sağlar. Dolayısıyla yüzde yüz İngilizce eğitim veren bir üniversite kurumundan mezun olan kişiler akademik İngilizceye hakim olmuş olurlar.

Bu yazıda da üniversitede eğitim dilinin İngilizce olmasının başlıca avantajları üzerine detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Mecralarda Yeterlilik

Üniversite eğitim hayatına İngilizce olarak devam eden öğrencilerin lisans hayatları boyunca ya da sonrasında yapılacak olan uluslararası sempozyum, proje ya da panellere katılım imkanı oldukça yüksektir. Bu durum da bahsi geçen öğrencilerin akademik kariyerlerine artı birer puan olarak eklenir. Hatta lisans mezuniyetlerinden sonrasında eğitim ya da iş alanındaki kariyerlerini planlamada oldukça yardımcı bir rol oynar.

Bunun yanı sıra üniversitede İngilizce eğitim almak, öğrencilerin Erasmus programlarına ya da öğrenci değişim imkanlarına başvurular yapabilmesini de kolaylaştırır.

Yurtdışında Eğitim İmkanları

Üniversite eğitimlerini İngilizce dilinde tamamlamış olan lisans mezunu öğrenciler çeşitli yollarla yurtdışındaki yüksek lisans ya da doktora programlarına başvuru yapabilmektedir. Bu başvurular için gerekli olan akademik dil yeterliliğini hali hazırda lisans eğitimlerinde edinmiş olan öğrencilerin yurtdışı master ya da PhD programlarına başvuru yapıp kabul alabilmesi oldukça mümkündür. İngilizce yeterliliğinin yanı sıra başvurularda talep edilen referans mektubu, niyet mektubu, CV ya da portfolyo belgelerini de İngilizce olarak tamamlama şartının bulunması da dile hakim olan öğrenciler açısından bir avantaj teşkil eder.

Yurtdışında İş İmkanları

Ülkemizde de varlığını sürdüren bazı büyük şirketlerin Avrupa ya da Amerika’da açmış olduğu şubeler eğitim dili İngilizce olan kalifiye gençler için ekstra bir iş imkanı olarak düşünülebilir. Bunun haricinde dünya devi olan ve pek çok ülkede yatırımları bulunan büyük çaplı şirketler de İngilizce dil bilgisini dikkate alarak kalifiye çalışan alımı yapmaktadır. Bu yüzden ülkemizde İngilizce eğitim veren üniversitelerden mezun olmuş olan gençlerimizin yurtdışındaki iş imkanlarını değerlendiriken de önü açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir