Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – PDR Atama Puanları 2019

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümü büyük oranda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ya da özel eğitim kurumlarında okul psikolojik danışmanı (rehber öğretmen) olarak çalışan, eğitim fakültelerinin 4 yıllık PDR programı mezunu olan kişidir. Daha önce PDR bölümü öğrencisi Büşra Kiriş konu ile ilgili ayrıntılı bir yazı yazmıştı. Bu sebeple bölüm hakkında çok detaya girmeye gerek yok sanıyorum.

Bahse konu yazıya üstten erişebilirsiniz.

Bu yazıda Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünün KPSS P121 puanı ile Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atandıkları taban puanlara değineceğiz. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, KPSS atama taban puanlarında PDR bölümü en yüksek ortalama netlere ve puanlara sahip bölümlerden birisi. Gerek üniversiteye girişte görece yüksek puanla öğrenci alması, gerekse aldıkları eğitimin kapsamı sebebi ile PDR mezunları oldukça yüksek puanlar alıyorlar. 2018 ÖABT’de (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) 50 soruda 29,672 ortalama net ile PDR bölümü en yüksek ortalama nete sahip bölüm.

PDR bölümünün atamaları hakkında konuşacak olursak, her ne kadar geçmişte (özellikle 2016 Ekim’e kadar) PDR’den atanmak görece kolay olsa da şimdi bunun oldukça zor olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebepleri arasında hem PDR mezunlarına ayrılmış olan kontenjanların azalması (genellikle toplam kontenjanın %5’inden daha azı) hem de PDR mezun sayısının artmış olması bulunuyor.

PDR Bölümü Mezun Sayısı

2018 ÖABT sayısal verilerine göre atama bekleyen 15.962 PDR mezunu atama bekliyor. 16.000’e yakın mezun sayısına karşın alana ayrılan kadro sayısı ise her atamada yaklaşık 1000 civarında.

PDR atama grafik
PDR bölümü atamasına ilişkin verilerin grafiği.

PDR Atama Puanları 2019

PDR bölümüne, en son tamamlanmış olan atama özelinde baktığımız zaman (2019 Şubat’ta tamamlanan) 20.000 atamanın 1056’sının ayrılmış olduğunu görüyoruz. 1056 psikolojik danışmanın atandığı bu dönemde KPSS taban puanı ise 81.459 olarak şekillenmiş. Buna paralel olarak taban mülakat puanı da atanan en son adayın puanı aşağı yuvarlanmış ve 81 olmuş.

Yıllara göre PDR KPSS Taban Puanları

Tabloda yer alan veriler ve grafik incelendiği zaman PDR bölümündeki puan artışı ve kontenjandaki azalma net bir şekilde görülebiliyor. Geçmişte alan mezunlarının neredeyse tamamı atanabiliyordu. Öyle ki 2013’te atanacak PDR mezunu kalmamış ve taban puan 50 olarak şekillenmişti. Ancak PDR mezunu sayısının artması rekabetin de ciddi bir şekilde artmasına sebep oldu. Son atamada, atama bekleyen PDR mezunlarının %5.28’i atanabildi.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik – PDR Atama Puanları 2019” için bir yorum

  • 18 Eylül 2019 tarihinde, saat 07:01
    Permalink

    ben kpss siz bolum ıstıyorum

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir