Bir Otizm Filmi: Temple Grandin

Otizm, alanda çalışan kişiler için dahi zaman zaman anlaşılması güç bir kavramdır. Otizm hakkında çok şey okumamıza, düşünmemize karşın otizmin gerçekten nasıl bir şey olduğunu algılamak noktasında otizmli bir bireyle tanışmak veya dolaylı yoldan onun hikayesini anlamak oldukça faydalıdır.

Şüphesiz ki akademik bilgilerin ve donanımın yanı sıra özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını konu alan film ve kitapların öğretmenlere çokça katkısı var. Bu sebeple özel gereksinimli bireylerin yaşamlarını konu alan bir yazı dizisi başlatmaya karar verdim. Yazı dizisinin ilk filmi ise oldukça popüler bir film olan Temple Grandin olacak.

Temple Grandin Filmi

Temple Grandin, 4 yaşında otizm tanısı almış ve yaşadığı tüm zorluklara karşın zooloji alanında önemli çalışmalar yapmış bir bilim kadınıdır. Kendi deneyimlerinden hareketle yapmış olduğu sarılma kutusu isimli araç otizmli bireylerin sakinleştirilmesinde kullanılmıştır.

Yönetmenliğini Mick Jackson’un yaptığı film otizmli bireylerin anlaşılması, otizmli çocuğa sahip anne-babaların anlaşılması, erken müdahalenin önemi gibi konularda önemli mesajlar içeriyor. Bir yarı biyografik film olması sebebiyle filmin, otizm hakkında bilgi edinme amaçlı izlenilmesi yetersiz bir deneyim yaratacağı için filmi izlemeden önce küçük bir otizm okuması yapmanız filmi daha iyi kavramanız açısından faydalı olabilir.

Avatar

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği (2015) ve Özel Eğitim Öğretmenliği (2019) mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir