Bilsem’e Nasıl Hazırlanılır? Bilmediğiniz 6 Etkili Hazırlık Yöntemi

Çocuğuna okul dışında farklı ve özel bir eğitim dünyasının kapılarını aralamak isteyen tüm veliler, yetenekleri doğrultusunda çocuklarını Bilsem sınavına yönlendiriyor. Siz de bu yola baş koyan ebeveynlerdenseniz, önünüzde sıkı bir Bilsem’e hazırlık süreci olacak.

Bu sürece hazırlanmak ve Bilsem sınavında çocuğunuza başarıyı garantilemek için tercih edebileceğiniz bazı etkili sınava hazırlık yöntemleri var. Mesela, hemen aşağıda değindiğimiz ve muhtemel bilmediğiniz 6 etkili yöntem gibi:

01 – Sınavı Bir Bütün Olarak Tanıyın

Sınavı tanımaya “Bilsem nedir?” Sorusuyla başlayabilirsiniz. Bilsem sınavı, Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri tarafınca uygulanan bir özel yetenek sınavıdır. Bu sınavın amacı; özel yeteneğe sahip çocukların örgün eğitim sürecini aksatmadan onlara ayrıca yetenekleriyle örtüşen bir eğitim programı sunmaktır.

Çocuğunuzu Bilsem’e hazırlamak için tabii ki muhtemelen aklınızda bile kalmayacak bir tanımdan daha fazlasına ihtiyaç duyacaksınız.

Bilsem başvurusu nasıl yapılıyor, başvuru için gerekli nitelikler neler, başvuru tarihleri hangi zaman aralıklarında gerçekleşiyor ve bilsem sınav tarihi gibi sınav mekaniğine dair tüm yüzeysel ve derin bilgilere ihtiyacınız olacak.

Sınav hakkında tüm enformasyonu toplamanız, size hangi adımları takip etmeniz gerektiği hakkında önemli ipuçları verecek ilk ve esas adımdır.

02 – Bilsem Sınav İçeriği ve Zeka Testini Öğrenin

Bilsem çıkmış sorulara göz atarak müfredat gereğince çocuğunuza özel bir program uygulayabileceğiniz sınavlardan değil. Seçmeler için her yıl farklı bir zeka testi kullanılıyor ve bu zeka testinin uygulanma süreci farklılıklar içeriyor.

Tüm bunlara rağmen sınav sürecine ilişkin olarak araştırma yaparken, Bilsem sınavında hangi zeka testinin uygulanacağını bilmek işinize yarayacaktır. Bu zeka testini öğrenmenizin akabinde hakkında araştırma yapabilir ve zeka testine yönelik hazırlıklarınızın eksiksiz olduğundan emin olabilirsiniz.

03 – Çocuğunuzu Yetenekleri Pekiştirecek Aktivitelerle Bilsem’e Hazırlayın

Bilsem için yetenekler üç ana gruba ayrılıyor. Bunlar: resim, müzik ve genel zihinsel becerilerdir. Standart eğitim sisteminin aksine MEB Bilsem için çocukların sadece tek bir yoldan ilerlemesini zorunlu tutmuyor.

Resim konusunda yetenekli bir çocuk eğer müzik konusunda da yeterliyse, her iki alanda değerlendirilmeye tabi tutularak, iki farklı eğitim sürecine katılabiliyor. Bireysel başarı ise Bilsem’in bu aşamasında büyük önem arz ediyor.

Genel hazırlık sürecinin dışında çocuğunuzu bireysel eğitim için akademik olmayan ve eğlendirici eğitim süreçlerine tabi tutmayı deneyebilirsiniz:

  • Müzik yeteneği olan çocuğu bir enstruman çalması için teşvik etmek,

  • Resim yeteneği olan bir çocuğu çeşitli ve eğlenceli çizimler yapmaya yöneltmek,

  • Genel zihinsel becerilerin geliştirilmesi için: Yapbozlar, Rubik küp, Scrabble, keyifli bulmacalar ve interaktif eğitim uygulamalarına yönlendirmek.

04 – Sınava Kitap Yerine İnteraktif ve Eğlenceli Uygulamalar ile Hazırlanın

Sıradan bir sınavda rehberiniz kitaplar olabilir. Bilsem gibi özel sınavlar, özel bir hazırlık sürecini gerektirir. Bu süreçte kitaplar ekstra destekler olarak kullanılabilir fakat öncelik eğlenceli ve zihinsel becerileri geliştirmeye yönelik uygulamalar olmalıdır.

MEB tarafından çocukların sınav sorularına göz atması için geliştirilen MEB Bilsem Demo uygulaması bu konuda başarılı bir örnek. Uygulama, örnek olması açısından oldukça ideal fakt Bilsem’e hazırlık için daha kapsamlı uygulamalara ihtiyacınız olacak.

MentalUP ile Çocuklar Bilsem’e Hazırlanırken, Bilişsel Yeteneklerini de Geliştirebilirler

MentalUP, milyonlarca çocuk ve yetişkin tarafından bilişsel yeteneklerini geliştirmek için tercih ediliyor. Bilsem’e hazırlık aşamasındaki çocuklar ve ailelerin en önemli kaynağı olan MentalUP, interaktif ve eğlenceli bir ortam üzerinden çocuğunuza destek oluyor.

Kullanıcının başarısı seviyesine göre zorluk derecesini otomatik belirleyen MentalUP’da çocuğunuzu Bilsem’e hazırlamak için; hafıza, dikkat, mantık, görsel ve sözel zeka kategorilerinde eğlenceli alıştırmalar ve oyunlar bekliyor.

Bilsem’e çocuğunuzu interaktif olarak hazırlamak için MentalUP’a mutlaka göz atmayı unutmayın.

05 – Sınav için Duygusal Hazırlık

Bilsem gibi sınavlarda çocukların sınava hazır olmasını yalnızca zihinsel olarak beklememelisiniz. Zihinsel becerilerin yanı sıra çocuğunuzun duygusal olarak da zorlu bir sınava hazır olmasının ona çeşitli avantajları olacaktır.

Örneğin, çocuğunuzun stres seviyesi yüksek testleri tamamlayarak hazırlık yapması, sınavda diğer rakiplerine karşın önemli avantajlar sunabilir. Bu tarz bir hazırlığın çocuğun kariyer hayatı boyunca faydalarını göreceğini de unutmamalıyız.

Testlerin dışında çocuğunuza onu ve içinde bulunduğu süreci önemsediğinizi hissettirmelisiniz. Örneğin “Bilsem sınavı hakkında gerçekten endişeli olmalısın.” gibi sorularla çocuğunuzun stres ve kaygı seviyesini kontrol altında tutabilir, onlara değer verdiğinizi hissettirebilirsiniz.

06 – Her Şeyin Başı Sağlık: Sınav Dahil

Sınava hazırlık süreci boyunca çocuğunuzun dengeli ve yeteri kadar uyuduğundan, çeşitli fiziksel aktivitelerde bulunup, beslenme düzenine dikkat ettiğinden emin olun.

Kahvaltı her çocuk için günün en önemli öğünüdür ve asla atlanmamalıdır. Çocuk Beslenme Araştırma Merkezi (Children’s Nutrition Research Center) tarafından yapılan araştırmalara göre; sağlıklı bir kahvaltının çocukların hafızasını güçlendirdiği ve notlarında başarı artışına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Bu listedeki yöntemlerin dışında, Bilsem sınavına hazırlık için farklı ipuçlarına çeşitli kaynaklardan erişip incelemeyi ve uzmanların görüşlerine göre hazırlık program ve yöntemlerinizi geliştirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir