Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Tanıtımı

Özel eğitim öğretmenliği zihinsel, işitme, görme, bedensel ve diğer engel türlerindeki öğrencilere eğitim vermeyi hedefleyen dört yıllık lisans programıdır. Özel eğitim öğretmenliğinin iki yıllık programı ya da açık öğretimde okuma imkanı yoktur. Programın kuruluş amacı normal bireylere göre kişilik ve bedensel özellikleri farklı olan bireylere temel yaşam eğitimi ve örgün eğitim vermektir. Başka bir deyimle onları yaşama hazırlamak ve hayatın zorluklarına karşı daha dirençli olmalarını öğretmektir.

Temel amacı öğrencileri hayata hazırlamak olan özel eğitim, temel yaşamsal bilgilerin yanında akademik bilgiler de vermektedir. Her özel gereksinimli bireyin maksimum seviyede bilgi ile dolması amaçlanmaktadır. Temel felsefesi ‘’her öğrenci öğrenebilir’’ olan özel eğitim alanı her yıl binlerce insana istihdam sağlamaktadır.

Özel Eğitim Öğretmenliği Taban Puanları

Özel eğitim öğretmenliği iki yıl öncesine kadar ygs puan türü ile öğrenci alımı yapmaktaydı ancak son yapılan düzenleme ile ts puan türüne geçmiştir. Değişen sistemle birlikte yeni puan türü ‘’söz’’ olmuştur. Özel eğitim öğretmenliği geçtiğimiz yıllarda ts-1 puan türünde 405 puanla kapanış yapmıştır. Sıralama bazında ise en son 21.000 sıralaması olan öğrenciye kapılarını açmıştır. Bu yıl da değişen sistem ile birlikte ‘’söz’’ puan türünde en son 16.000 sıralamada olan öğrenciye kapılarını açmıştır.

Özel Eğitim Öğretmeni Maaşları

Özel eğitim öğretmenleri diğer öğretmenlere göre biraz daha fazla maaş almaktadır. Bunun nedeni ise mesleğin diğer alanlara göre daha zor olmasıdır. Ortalama olarak bir öğretmen net olarak 3320 Türk Lirası maaş alırken özel eğitim öğretmenleri ise %25 daha zamlı olarak maaşlarını almaktadır. Yaklaşık bir özel eğitimcinin maaşı ek dersler ile birlikte 4000 Türk Lirasının üzerindedir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atamaları

Özel eğitim öğretmenliği diğer öğretmenlik programlarına göre daha kolay atanmaktadır. Üniversitelerde kontenjanının az olması atamaların kolaylığındaki en büyük etkendir. Atamalarda mülakat şartı olduğu için öğretmen adayları direk KPSS puanı ile atanamazlar. Her yıl değişkenlik gösteren mülakata çağırma taban puanı ortalama 65-67 arasında değişmektedir. Ancak günümüzde mülakat sisteminin kaldırılması konuşulmaktadır. Mülakat sistemi kaldırıldığında öğretmen adayları KPSS puanlarına göre atanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.