YKS’de Okul Öncesi Öğretmenliği Başarı Sıralamaları Nasıl Olacak?

Okul Öncesi Öğretmenliği programına girmeyi düşünen adaylar için 2017 yılı değişen puan türü sebebiyle oldukça kafa karıştırıcı bir hal almıştı. 2018 YKS’ye girmiş olan adaylar için ise yeni bir karışıklık var, 2017 yılında TS-1 puan türü ile öğrenci almış olan Okul Öncesi Öğretmenliği bu yıl puan türlerinin azalması sebebiyle doğrudan Sözel puan türü ile öğrenci alacak.

2017 yılında TS-1 puan türüyle oluşmuş olan taban puan ve başarı sıralamaları yeni sistemde tercih yapacak olan adaylar için ne kadar belirleyici olacak? Bu yazıda bu konuya değinmeye çalışacağım;

ÖSYS ile YKS arasındaki en temel fark, soru sayılarında olan azalmadır. Bu nedenle öğrencilerin yapmış oldukları net sayıları daha önemli bir hale gelmiştir. ÖSYS’de TS-1 puan türünü YGS toplamda %40, LYS’de Türk Dili Edebiyatı %15, Coğrafya-1 %8, Tarih %15, Coğrafya-2 %7, Felsefe Grubu ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi %15 etkiliyordu.

YKS’de, YGS benzeri olan TYT yine %40 etkilemekte. Ancak AYT’yi oluşturan dağılımda küçük farklılıklar sözkonusu. Okul Öncesi Öğretmenliği programının öğrenci alacağı puan türü olan sözelde ikinci sınavdaki %60’lık dağılımın %17’si Türk Dili Edebiyatı, %7’si Tarih-1, %5’i Coğrafya-1,  %8’ini Tarih-2, %8’ini Coğrafya-2, %9’unu Felsefe Grubu, %5’ini ise Din Kültürü oluşturuyor. Kısacası puanları oluşturan katsayılarda küçük değişiklikler mevcut.

2017 TS-1 Taban Puanları 2018 için Ne Kadar Belirleyicidir?

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki, oluşmuş olan puanlarda ciddi değişiklikler mümkün olabilir. Bu yüzden her tercih döneminde olduğu gibi başarı sıralamaları referans alınarak tercih yapılmalıdır.

Bilindiği üzere sözeli oluşturan TS-1 ve TS-2 puan türleri yerine bu yıl yalnızca Sözel puanı oluşacak. Bu doğrultuda sıralamaların küçük bir miktarda değişmesi söz konusu olabilir.

Okul Öncesi Öğretmenliği lisans programı göz önünde bulundurulduğu zaman tahminlerime göre sıralamanın maksimum 10.000 aşağı kayabileceğini düşünüyorum. Dolayısıyla Okul Öncesi en düşük 57.000 civarında öğrenci alacaktır.

Özel Eğitim Öğretmenliği lisans programını düşündüğümüz zaman ise, 2017 yılında TS-1 puan türü ile en düşük 19.793 (Bülent Ecevit Üniversitesi) ile öğrenci aldığını görmekteyiz. Bu veriyi dikkate alarak Özel Eğitim Öğretmenliğinin de Sözel puan türünden en düşük 25.000 civarında öğrenci alacağını söyleyebiliriz.

Okul Öncesi veya Özel Eğitim hedefleyen adaylar nasıl tercih yapmalı?

Okul Öncesi Öğretmenliği veya Özel Eğitim Öğretmenliği programlarına yerleşmeyi hedefleyen adaylar Sözel başarı sıralamalarını, 2017 TS-1 başarı sıralamaları ile karşılaştırarak tercih yapabilirler. 2017 TS-1 Başarı sıralamaları bu noktada adaylara veri sağlayacaktır.

Tercih sıralaması yaparken adayların ilk tercihlerine kendi sıralamalarından 5.000 ile 10.000 arasında yukarıdan başlamaları mantıklı olacaktır. Devamında ise kendi sıralamalarının 5.000-10.000 altında olan üniversitere varana kadar yazmaları garanti bir tercih süreci için düşünülebilir.

Levent Altunsoy

Levent Altunsoy

Giresun Üniversitesi, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

One thought on “YKS’de Okul Öncesi Öğretmenliği Başarı Sıralamaları Nasıl Olacak?

  • Avatar
    7 Ağustos 2018 tarihinde, saat 17:45
    Permalink

    Merhaba hocam okul oncesi ogretmenligi istiyorum bu bolum icin universite fark eder mi ? Yani hacettepe ile akdeniz universitesinin farklari varmidir egitimi felan ?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir