Okula Başlamadan Önce Çocuğunuza Öğretmeniz Gerekenler

Çocuğunuzun anaokuluna veya okula başlamadan önce bazı temel becerilere sahip olması gerekir. Uyumlu bir okul hayatı için evde öğretilecek temel beceriler oldukça önemlidir:

Tuvalet Becerileri

Okulda tuvalete gitmek genellikle çocukların en çok kaygı duyduğu şeyler listesinde en üst sırayı alır ve bilmelisiniz ki küçük çocukların mesane üzerinde hala tam kontrole sahip olmadıklarıdır. 5 yaş çocuklarının yüzde 15’i hala gündüz altını ıslatma riski altındadır. Çocuğunuzun aniden çişi gelebilir ve bu nedenle tuvalete en hızlı sürede yetişmesi gerekecektir. Çocuk tuvalete yetişmesi gereken süreyi ayarlayamayabilir ya da oyuna dalıp unutabilir.

Öğretmenler tuvalet molalarını tenefüs saatlerine uyarlayacaktır ancak çocuğunuz tuvalete gitmek istediğinde ona izin verecektir. Anaokulu çağındaki çocukların mesane kapasitesi yalnızca 3-4 saat kadardır ve bir okul gününde en az iki defa tuvalete gitmeleri gerekir. Çocuğunuza öğle yemeğinden 1 saat sonra tuvalete gitmesini hatırlatmak özellikle önemlidir çünkü çoğu altına kaçırma kazası 14-17 saatleri arasında gerçekleşir. Altına kaçırmış olsa bile öğretmenin yardım edeceğini ve çok sayıda çocuğun başına geldiğinden endişe etmemesi gerektiğini açıklayın.

Çocuğunuzun tuvalete daha kolay gidebilmesi için giydirdiklerinize dikkat edebilirsiniz. Çocuğunuz tulum giydiğinde çok güzel görünüyor olsa bile muhtemelen hızlı bir şekilde çıkaramaz. Aynı şekilde tayt küçük kızlar için çıkarması oldukça zor bir giysidir. Daha kolay çıkarılabilecek kıyafetler giydirmek çocuğun okulda tuvalete yetişmesine yardımcı olacaktır.

Arkadaşlık Kurma Becerileri

Yeni yüzlerle dolu bir sınıfa girmek herhangi bir çocuğu kaygılandırabilir. Cesaretini artırmak için ona arkadaş edinme konusunda küçük bir ders vermeniz gerekir. Birinci ders: sınıf arkadaşlarının da onun kadar kaygı duyduğundan emin olun. Yeni bir iş veya anne grubunda nasıl arkadaşlıklar kurduğunuz hakkında konuşun -belki ilk başta endişeli olursunuz, sonra her şey yoluna girer.

Çocuğunuzun potansiyel bir arkadaşınıza yaklaşırken rahat hissetmesine yardımcı olmak için rol yapmayı deneyin. Sınıf arkadaşlarından biriyle aralarında ortak bir nokta bulmaya çalışabilir (“Merhaba ben Kaan. Sırt çantamı çok seviyorum ve bu en sevdiğim renk. Senin en sevdiğin renk nedir?)Ya da bir restorana ya da markete gittiğinizde kasiyerin parasını ödemesini isteyin, böylece yeni insanlarla konuşmaya alışkın olur.

Çocuğunuza nasıl iyi bir arkadaş olacağını öğretmeyi unutmayın. Örneğin paylaşma ve sıraya saygı konularında. Oyuncaklarını paylaştığında ya da parkta salıncakları kullanmayı beklerken arkadaşlık ilişkilerinin gelişeceğinden bahsedin.

Okul Servisleri

Özellikle otobüs şeklinde bir servise binecekse okul servisi bir çocuğu ürkütebilir ve bunun nedenini anlamak kolaydır: Çocuğunuz muhtemelen henüz bir minibüsten daha büyük bir taşıta ayak basmadı. Çocuğunuza bu otobüslerin korkunç olmadığını göstermek için okuldan önce kısa bir otobüs yolculuğu yapın. Eğer faydalı olmazsa okul başlamadan onu sürücüyle tanıştırın ve servisteki herkesin güvende olacağını söylemesini isteyin. Şoföre yakın oturursa daha rahat hissedebilir. Çocuğunuz genellikle okul çıkışında doğru servisi bulabileceği hususunda biraz tedirgin olabilir. Ders bitimiyle servisin kalkışı arasında yeterince vakit bırakıldığından emin olun.

Yemek Saati

Okul öncesi dönem çocuğunuzun ince motor becerileri halen tam olarak gelişmiş değildir. Bu durum yemek esnasında kimi sorunların yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle plastik kaplar veya sandviç folyolarını açarken zorlanabilir ve bu sinir bozucu bir mücadeleye dönüşebilir. Evde birkaç alıştırma ile hazırladığınız sandviçleri, kapları nasıl açacağını öğrenmesi ve kaşık-çatal kullanımında ustalaşması uzun sürmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir