Yaprak baskısı ile hayvanlar sanat etkinliği

Sonbahar soğuyan havalar, süveterler ve elbette dökülen yapraklar anlamına gelir. Okul öncesi dönemdeki çocuk veya öğrencilerinizle birlikte bu basit sanat etkinliği ile mevsim geçişini kutlayabilirsiniz. Yaşadığınız sokaklar dökülmüş yapraklarla kaplandığında bir yürüyüş yapıp birkaç yaprak toplayın ve en sevdiği hayvanın şeklinde bir pastel boya baskısı etkinliğinde kullanın.

Bu etkinliği eğer isterseniz yalnızca toplanmış yaprakların kağıtlara geçirilmesi için de kullanabilirsiniz. Yaprakların geometrisi, neden farklı şekillerde oldukları, yaprakların şekillerinden ağaçları tahmin etmemizin mümkün olup olmadığı gibi konular sanat etkinliğinizin aynı zamanda iyi bir fen-doğa etkinliğine dönüşmesine sebep olabilir. 

İhtiyacınız olanlar

 • Çeşitli boy ve şekillerde kurumuş yapraklar.
 • Düşük gramajlı beyaz kağıt (fotokopi kağıdı iyidir)
 • Pastel boyalar
 • Kullandığınız kağıt boyutunda bir karton
 • Makas
 • Kolay kuruyan, toksik olmayan yapıştırıcı.

Yapılma adımları

 1. Öğrencinizden bir hayvan seçmesini isteyin ve seçtiği yaprakları hayvan şekline getirmesine yardım edin. Eğer gerekirse bir makas yardımıyla yapraklara şekil verin.
 2. Yaprakları karton üzerinde hayvan şeklinde düzenlemesini sağlayın.
 3. Her yaprağı yavaşça kaldırıp kartona yapıştırıcı kullanarak sabitleyin. Kurumasını bekleyin.
 4. Öğrencinizin kutudan bir pastel boya seçmesini ve üzerindeki tutmayı kolaylaştıran kağıdı çıkarmasını sağlayın. Beyaz kağıdı karton üzerinde oluşturmuş olduğunuz hayvan şeklindeki yaprağa yerleştirin ve pastel boyayı şekil üzerinde yatay bir şekilde gezdirmesini sağlayın.
 5. Kuru yaprak hayvanlarımız hazır! Yaprak şekillerini tam olarak kağıda geçirdikten sonra öğrencinizin hayvanın gözleri, kulakları ve ağzı gibi detayları eklemesini sağlayın.

Üst görsel: http://mamapapabubba.com/2014/09/29/leaf-rubbing-collages/

Yazı: https://www.education.com/activity/article/leaf-rubbing-animals/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.