MEB Bursu Nedir? Kimlere verilir?

Tercih süreçlerinde sona yaklaşılması üzerine üniversite tercihi yapan adayların burslar üzerine araştırma yapmaya başladı. Bu yazıda Milli Eğitim Bakanlığı‘nın vermekte olduğu MEB bursundan kısaca bahsedeceğiz.

MEB Bursu Nedir?

MEB Bursu çeşitli lisans programlarına ilk 5 tercihinde yerleşen adaylara verilen KYK Bursu ile aynı tutarda (2016 yılında 400 TL) olan burs çeşididir. Bu burstan faydalanmak için aşağıda yer alan lisans bölümlerine ilk 5 tercih içerisinden yerleşmek gerekiyor;

 • Özel Eğitim Öğretmenliği
 • İngilizce Öğretmenliği
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 • İlköğretim Matematik Öğretmenliği
 • Türkçe Öğretmenliği
 • Fen ve Teknoloji Öğretmenliği

(Daha önceki yıllarda MEB bursu alabilmelerine rağmen, MEB duyurusuna göre 2017 yılında Okul Öncesi Öğretmenliği programına yerleşen adaylar bu burs programına dahil olamayacaklar. Ancak KYK Bursu almalarının önünde bir engel yok.) 

Burs Alacak Aday Sayısı

2017 yılında MEB 1550 adaya burs vereceğini açıkladı. Ancak Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları bu kontenjana dahil değil. Yani Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları ilk 5 tercihinde bahse konu bölümlere yerleştiklerinde bursa kontenjan sınırlaması olmaksızın dahil olacaklar.

İkinci Öğretim Programlara Yerleşenler MEB Bursu Alabilirler mi?

MEB Bursu yalnızca örgün programlara yerleşen adaylar için geçerli. Bahse konu bölümler de olsa İkinci Öğretim programlara yerleşmiş olan adaylar bu bursu alamayacaklar.

MEB Bursunda Yaş Sınırlaması var mı?

MEB Bursu alabilmek için 22 yaşından büyük olmamak gerekiyor. Duyuruda 1995 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak olarak belirtildiği için sınır 1 Ocak 1995 doğum tarihi olmak üzere düşünülebilir.

Başvuru nasıl yapılır?

MEB Bursu için özel bir başvuru bulunmamakla birlikte adayların KYK Bursuna başvuru yapmaları yeterlidir. KYK Bursuna paralel bir burs olduğu için KYK Bursu ile birlikte alınması mümkün değildir.

One thought on “MEB Bursu Nedir? Kimlere verilir?

 • 27 Temmuz 2017 tarihinde, saat 21:25
  Permalink

  Ozel okula gidenler kyk bursu icin basvuru yapabilirler mi?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.