Okul Öncesi, Özel Eğitim. Hangisini Seçmeli?

Daha önce yazmış olduğum, Okul öncesi öğretmenliği artık TS-1 puan türüyle öğrenci alacak ve Okul Öncesi Öğretmenliği TS Taban Puanları Nasıl Olacak? yazılarında çok sayıda yorum aldık. Sıkça sorulan sorulardan birisi de Özel Eğitim ve Okul Öncesi arasındaki kararsızlık üzerine idi. Bu yazıda hem Okul Öncesi Öğretmenliği mezunu olmam, hem de Özel Eğitim öğrencisi olmam sebebiyle birkaç temel noktaya değinmeye çalışacağım.

Başlamadan

Bülent Ortaçgil’in Sen albümünde yer alan “İstediğini Yap” şarkısı ile başlamak istedim yazıya. Her ne olursa olsun, her koşulda, iyi yapacağımızı düşündüğümüz, düşlediğimiz şeyi yapmanın peşinde olalım. Şöyle diyor Ortaçgil;

İstediğini yap çok geç kalmadan
Daha güç olmadan
İstediğini yap her şey bitmeden” 

Özel Eğitim  veya Okul Öncesi. Hangisini seçmeli?

Öncelikle şunu belirtmeli ki, Türkiye’de ne yazık ki üniversite bölüm seçimlerimizi atanabilme, iş bulabilme kaygıları üzerinden yapıyoruz. Bu noktada bireyleri suçlamanın hiç lüzumu yok, hepimiz çok insani olarak daha iyi bir gelecek düşlüyoruz.

Ancak temelde Türkiye gibi eğitim politikalarının hızla değiştiği, dün alınan kararların bugün gündemde bile olmadığı bir ülkede 4 yıl sonra mezun olduğunuz zaman, atanma veya iş bulma şartları bugün olduğundan çok daha farklı olabilir. Öyleyse bugün değişmiş eğitim politikaları üzerinden ileride yapacağımız işi seçmek çok ciddi riskleri de içerisinde barındırıyor.

Sektörde durum

Bir mesleği yaparken o işin hem devlete bakan hem de özel sektöre bakan yönünü iyi araştırmak ileride ne ile karşılaşacağımızı bilmek açısından oldukça önemli. Ben birkaç küçük noktaya değinmek istiyorum. Okul Öncesi Öğretmenliği’nden mezun olduğunuz zaman (eğer 4 yıl sonra radikal değişiklikler yaşanmaz ise) özel sektörde bir öğretmeni tatmin edebilecek bir boyutta iş bulmak açısından oldukça zor süreçler yaşayabilirsiniz. Çünkü ne yazık ki, hala Türkiye’de Okul Öncesi Öğretmenliği’ne temel bakım elemanı gibi bakılıyor. Bu durumun sektöre yansıması da, yalnızca daha ucuza personel temin etmek amacıyla, yeterince eğitim almamış, lise veya önlisans mezunu kişilerin “öğretmen” sıfatıyla çalıştırılıyor olması. (Bu durumu daha önce şu yazımda ele almıştım: Öğretmenim, yoksa sen öğretmen olmayabilir misin?)

Eğer önümüzdeki 4 yıl içerisinde zorunlu okul öncesi eğitim kararı ile okul öncesindeki kadrolar doldurulursa, ileride okul öncesi öğretmenlerini özel sektörde oldukça zor durumlar bekliyor olabilir. 

Özel Eğitim alanında da, birçok branşta olduğu gibi sektörel sıkıntılar var. Ancak okul öncesine istinaden özel sektörde iş imkanları kısmen daha geniş. Özel Eğitim alanında çalışabilmek için en azından “sertifika” sahibi olmak gerekiyor. Özel Eğitim alanındaki temel sorunu ise tıpkı okul öncesindeki parasal kaygılarla yapılan yeterince eğitim almayan kişilerin çalıştırılması gibi, kısa süreli sertifika programıyla özel eğitim eğitimi (!) almış kişilerin çalıştırılması oluşturuyor.

Özel Eğitim Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği TS-1 Taban Puanları Üzerine

Daha önceki yazılarımızda Okul Öncesi Öğretmenliği TS-1 başarı sıralamalarının 50.000 civarında şekilleneceği öngörüsünde bulunmuştum. Ancak Özel Eğitim özellikle 2016 yılında birkaç alanın bileşimi haline getirildiğinde taban puanlarında bir artış söz konusu olmuştu. Muhtemelen o artış bu yıl da korunacaktır. Özel Eğitim Öğretmenliği TS-1 taban puanlarının 2016 yılına paralel olacağını ve en düşük başarı sıralamasının 25.000 civarında olacağını tahmin ediyorum.  

Sonuç

Okul Öncesi Öğretmenliği de Özel Eğitim Öğretmenliği de Türkiye’de hala tam olarak görev kapsamları oluşmamış, değeri bilinmeyen alanlardan. Önümüzdeki süreçte alanda yaşanacak gelişmeler bu iki alanı da iyi bir noktaya taşıyacaktır.

Ancak seçimlerinizde her zaman, ama her zaman istediğiniz şeyi yapmak fikri ön planda olsun.

Görüşmek üzere!

Paylaş:

Mustafa Özkara

Dokuz Eylül Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesinde Özel Eğitim Öğretmenliği lisans öğretimini sürdürmektedir.

Okul Öncesi, Özel Eğitim. Hangisini Seçmeli?” için 3 yorum

 • 20 Haziran 2017 tarihinde, saat 01:44
  Permalink

  Merhabalar ygs 158 bindeyim lys netlerim edebiyat 42 tarih 37 felsefe 27 cografya 1 11 cog2 8 sizce sıralamam ne olur özel egitim falan alabilir miyim

  Yanıtla
 • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 10:22
  Permalink

  Merhaba ygs5 sıralamam 240 bin
  Lys de
  46.50 edebiyat
  11 coğ 1 🙁
  36 Tarih
  7 coğ2
  24 Felsefe
  Sıralamam kaç gelir sizce?

  Yanıtla
  • 22 Haziran 2017 tarihinde, saat 02:53
   Permalink

   Merhaba Şeyma,
   YGS-4 sıralamanı verirsen daha iyi fikir yürütebilirim.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir