16. HAFTA ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

16hafta Bebeğiniz büyüdükçe sizin rahminizde büyüyecek rahminiz simdi 250 gramresmi büyütmek için üzerine tıklayınız kadardır ve rahim göbeğin 7,5-10 cm altında hissedilebilir.Amnion suyu artmaktadır ve 250 cc kadar olmuştur.Bu haftadan sonra , birden çok gebelik yaşamışsanız daha erken olmak üzere , halk arasında “canlanma” denilen barsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi çocuk hareketlerini hissedebilirsiniz.

Yandaki resimde 3 boyutlu ultrasonla çekilmiş 16 haftalık bir bebeğin görüntüsünü görmektesiniz.
Bebeğin hareketlerini hissetmiyorsanız , üzülmeyiniz zira fetal hareketler kadından kadına değişen zamanlarda 16-20.haftalarda hissedilir ve bir bebek diğerinden daha fazla aktif olabilir ve daha fazla hareket yapabilir.Ayrıca bebeğin boyu ve sayıları ne kadar fazla ise o kadar çok hissedersiniz.

Bazı durumlarda 12-14. haftalarda da cinsiyet görülebilir, yada gebeliğin son dönemlerine kadar hiç görülemeyebilir fakat bu çok nadir bir durumdur. Bu haftalarda bebeğin cinsiyetinin saptanması asıl olarak incelemeyi yapan hekimin tecrübesine bağlıdır.Yine bu haftada down sendromu açısından son derece önemli olan üçlü tarama testi yapılabilir. Bu test için ideal zaman aralığı 16-20. haftalardır. Down sendromu hakkında bilgi almak için tıklayın.

Tecrübeli anne adayları bebeğin ilk hareketini bu haftada hissedebilirler. Ancak hareketin hissedilmemesi anormal bir durum olduğu anlamına gelmez. İlk gebeliğini yaşayanlarda bu 20 hafta civarında gerçekleşir.

Bebeğin baş – popo uzunluğu 10,75 – 11, 5 cm,ağırlığı 140 gr kadardır. Tırnaklar tam olarak oluşmuştur.Başta ince kıllar ve tüyler (lanugo) daha da belirginleşmiştir. Sinir sistemi gelişimi büyük ölçüde tamamlanmıştır. Sinir uyarıları ve bunlara kasların yanıtı sonucu artarda ince el ,kol,bacak ,vücut hareketleri görülür.Özel bir stetoskopla çocuk kalp sesleri duyulabilir.

Kaş ve kirpikleri oluşur. Ultrason ile cinsiyet tayini yapılabilir. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur.

Blog Widget by LinkWithin

Yazar Hakkında

Sitenizin 82 hikayesini yazabilirsiniz.

“16. HAFTA ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ” İçin 2 Yorum

  • aysemin 15 Nisan, 2009, 16:24 tarihinde dediki...

    slm benim yorumum yokda size bir sorum olacaktı . ben 8 aylık hamileyim ve ikili test sonucum 139/1 çıkmıştı risk biraz yüksekmiş fakat ben amniyosentez yaptırmak istemedim .
    ama aklımda hep bi soru işareti var ya bebeğim down lu ise gerçi ben sonuc ne olursa olsun bebeğimi aldırma taraftarı değildim bu yüzden yaptırmadım testide . ama şimdi çok merak ediyorum beni bu konuda biraz rahatlatırmısınız ,??

  • akile 18 Ocak, 2011, 17:07 tarihinde dediki...

    ben 16 haftalık gebeyim ve 3 hamileligim 2 si 5 haflıkken kaybettim nu 3 cü ve çok meraklıyım bebegim ne durum da

Yorumunuzu Bırakın

Eğer profil resminizin görünmesini istiyorsanız gravatar'a ücretsiz kaydolabilirsiniz.

Copyright © 2015 Bebek Rehberi ve Aile Rehberiniz. All rights reserved. Creative Commons License
Wordpress ile güçlendirilmiştir. Bebek Rehberi ve Aile Rehberiniz de verilen sağlık, güzellik, estetik, diyet, zayıflama, kilo verme bilgileri ve diğer tüm bilgiler, kesinlikle hasta ve hastalık tedavisi amaçlı değildir; tamamen sağlık eğitimi ve bilgilendirme amaçlıdır. Sitedeki sağlık bilgilerine göre verilecek herhangi bir hastalık tedavisinin sorumluluğu tamamen uygulayıcıya aittir.